Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
5. 5. 2014,
18.01

Osveženo pred

7 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

policija

Ponedeljek, 5. 5. 2014, 18.01

7 let, 12 mesecev

Policija za gorivo ima, za novi avto ne (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Policija bi za to, da bi pokrila najpomembnejše stroške, letos potrebovala še dobrih deset milijonov evrov, je v izjavi dejal generalni direktor policije Stanislav Veniger.

Primanjkuje jim materialnih in investicijskih sredstev. Ob tem je prepričan, da bo sredstev za izvajanje temeljnih nalog varovanja življenja ter interventne dejavnosti dovolj. Z vsakoletnim zmanjševanjem sredstev in posledičnim iskanjem sredstev za delovanje se srečujejo mnoge institucije v javnem sektorju, med njimi je tudi policija.

Policiji sprememba proračuna odnesla 21 milijonov evrov Policijo je še posebej prizadela sprememba proračuna za letošnje leto, ki ji je odnesla 21 milijonov evrov. Z vlado se jim je pozimi le uspelo dogovoriti za dodatne tri milijone, ki so jih namenili za zaposlovanje novih kriminalistov za področje gospodarske kriminalitete in osnovno opremo zanje. "Vse preostalo pa je stvar dogovorov," je povedal Veniger.

Minister za notranje zadeve Gregor Virant je po njegovih besedah seznanjen s položajem, prepričan je, da tudi na finančnem ministrstvu vedo, da varčujejo in da delajo z minimalnimi sredstvi, rezultati pa so na drugi strani dokaj dobri. Kot je dejal Veniger, sredstva, ki jih imajo letos na razpolago, zadoščajo za približno devet mesecev.

Veniger: Število zaposlenih se je v štirih letih zmanjšalo za več kot 600 Veniger je ob tem poudaril, da težava niso plače, saj se je število zaposlenih na policiji v štirih letih zmanjšalo za več kot 600. Težava so materialni stroški, kjer so letno povprečno porabili okoli 50 milijonov, letos pa je predvidenih okoli 30. Podobno je na postavki za investicije, kjer je bila prav tako povprečna poraba okrog 14 milijonov, zdaj pa jih je na voljo dobrih pet.

Vozila so vse starejša, več kot tisoč vozil ima več kot 250 tisoč prevoženih kilometrov in so starejša od desetih let, kar predstavlja polovico voznega parka. To pomeni velike stroške vzdrževanja in okvare, je pojasnil prvi mož policije.

300 novih vozil na schengensko mejo Letos je sicer iz schengenskih sredstev predvidena dobava 300 novih vozil, vendar bodo šla ta na schengensko mejo. Položaj bodo skušali nekoliko urediti s prerazporeditvijo še voznih vozil, starejših od pet let, ki so bila do zdaj na meji, v notranjost države.

Sredstev primanjkuje tudi za osebno opremo policistov, računalniško opremo, sistem zvez. Poudaril je, da morajo imeti policisti primerno opremo in jo tudi uporabljati, sicer sta lahko ogrožena tudi njihova varnost in življenje. "Stara vozila pa se lahko pokvarijo ravno ob intervenciji," je dodal. Tudi stavbe policije so energetsko zelo potratne in zato predvsem pozimi veliko porabijo za ogrevanje, je še našteval Veniger.

Ustanovil posebno delovno skupino, ki išče mogoče rezerve Veniger kljub temu meni, da policiji ne bo zmanjkalo sredstev denimo za gorivo za policijska vozila. Poudarja tudi, da ves čas varčujejo, v ta namen je tudi ustanovil posebno delovno skupino, ki išče mogoče rezerve. A dodaja, da ni nikjer več mogoče vzeti. Kar še lahko naredijo, je to, da se dokončanje določenih načrtov ali projektov, ki niso tako nujni, zamakne.

Tako je denimo s prostori za Nacionalni forenzični laboratorij, ki naj bi bil dokončan prihodnje leto, za to pa potrebujejo še okoli dva milijona evrov.

Ne spreglejte