Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
30. 5. 2013,
12.16

Osveženo pred

5 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Senko Pličanič Uroš Čufer priporočila Evropska komisija

Četrtek, 30. 5. 2013, 12.16

5 let, 2 meseca

Pličanič: V Bruslju pritrdili mojim opozorilom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pravosodni minister Senko Pličanič je pred sejo vlade ocenil, da priporočili Bruslja glede pravosodja pritrjujeta temu, kar sam ves čas poudarja.

Dve od devetih priporočil Evropske komisije Sloveniji se namreč nanašata na pravosodje, in sicer gre za povečanj produktivnosti sodišč, skrajšanje sodnih postopkov in odpravljanje sodnih zaostankov.

Pred sejo vlade je Pličanič sicer še dejal, da so odzivi sodstva in tožilstva na njegova opozorila in napoved reform "zanimivi in presenetljivi". Lani so po njegovih besedah predlogom nasprotovali, prva dva meseca tega mandata vlade so konstruktivno sodelovali pri usklajevanju novele zakona o sodiščih in zakona o sodniški službi ter usklajevanju sporazuma med sodstvom in vlado, "zdaj pa so tik pred zdajci obrnili ploščo in vsemu nasprotujejo".

Čufer: K delitvi bremen krize bodo morali prispevati tudi upokojenci Dan po tem, ko je Slovenija prejela priporočila Bruslja, sicer odmeva napoved ministra Uroša Čuferja, da bodo tudi upokojenci morali prispevati k delitvi bremen krize. "Čas je, da se začnemo pogovarjati tudi o tem," je ponovil pred sejo vlade.

Z napovedjo je že v sredo "na noge" spravil stranko DeSUS in sindikate, kljub temu je danes svoje stališče ponovil. Na vprašanje, ali bo treba poseči tudi v druge prejemke, na primer družinske, ni odgovoril.

Dejal je še, da priporočila EK kažejo na to, da imajo podobno idejo o stanju v Sloveniji in o tem, kaj je treba narediti. "Očitno so opazili, da smo reforme pospešili in da imamo dober vmesni rezultat," ugotavlja minister.

O privatizaciji tudi koalicijski vrh Eno od devetih priporočil Bruslja se sicer nanaša tudi na čim prejšnjo privatizacijo. Predlog za privatizacijo 15 podjetij je vlada že poslala v državni zbor, a za zdaj ni jasno, kdaj ga bodo poslanci obravnavali. Koalicijske stranke si namreč glede prodaje podjetij niso enotne, zlasti izstopa SD. Ministri SD na seji vlade tudi niso podprli predloga za privatizacijo 15 podjetij.

To bo osrednja tema današnjega srečanja predsednikov koalicijskih strank in vodij poslanskih skupin. Sestali se bodo predvidoma ob 17. uri, so za STA potrdili v več poslanskih skupinah koalicijskih strank.

Ne spreglejte