Torek, 18. 9. 2018, 17.33
6 let, 2 meseca
Arbitraža: Vse tri strani vztrajajo pri svojih stališčih
Predsednik republike Borut Pahor je v ponedeljek ob robu Pobude treh morij v Bukarešti s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem in hrvaško predsednico Kolindo Grabar-Kitarović neformalno govoril o arbitraži. Kot je danes povedal Pahor, ne glede na objavo mnenja pravne službe komisije vse tri strani vztrajajo pri svojih stališčih.
Ob večerji so imeli Pahor, Juncker in Grabar-Kitarovićeva daljši pogovor o nadaljnjih korakih glede uveljavitve arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško, je povedal slovenski predsednik, kot so sporočili iz njegovega urada. Pahor je poudaril, da je dialog edina pot, ki zagotavlja uveljavitev arbitražne razsodbe po mirni poti.
Vsi trije vztrajajo pri svojih stališčih
Pahor je na podlagi pogovora ocenil, da vse tri strani vztrajajo pri svojih stališčih, ne glede na objavo mnenja pravne službe Evropske komisije, ki potrjuje večino slovenskih stališč glede uveljavljanja arbitražne odločbe. Tako Hrvaška še naprej predlaga nov dvostranski sporazum, Slovenija pa vztraja pri uveljavitvi meje, ki je bila določena z arbitražno razsodbo.
Prav tako predsednik republike ne pričakuje, da bo komisija hitro in čez noč spreminjala stališča glede slovenske tožbe proti Hrvaški. Ne verjame niti, da "si bo Hrvaška jutri zaradi objave tega stališča premislila glede arbitraže".
Je pa po njegovem mnenju nedavna objava mnenja pravne službe Evropske komisije pustila neko sled, ne samo pri komisiji, slovenski in hrvaški javnosti, ampak tudi v mednarodni javnosti.
"Sodbo arbitražnega sodišča je treba v celoti upoštevati"
"Mislim, da je okrepila stališče Slovenije in našega vztrajanja, da je treba odločitev sodišča spoštovati," je poudaril. Objava daje tudi nek nov vzvod slovenskim prizadevanjem za ohranitev "zelo številnih zaveznikov, ki vztrajajo pri tem, da je treba sodbo arbitražnega sodišča v celoti upoštevati", je dejal Pahor.
Neimenovani vir iz urada hrvaške predsednice je danes potrdil srečanje Grabar-kitarovićeve in Pahorja v Bukarešti. "Glede na to, da nimata izvršnih pooblastil glede tega vprašanja, podpirata prizadevanja obeh vlad, da bi z dialogom uredili omenjeno odprto vprašanje", je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.
Timmermans: Arbitražna razsodba podlaga za rešitev spora o meji
Prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans je danes v Bruslju dejal, da sta s predsednikom komisije Jean-Claudom Junckerjem slovenski in hrvaški vladi na voljo pri iskanju rešitve, saj verjameta, da v EU ne bi smelo biti sporov o meji. "Razsodba je seveda podlaga za to rešitev," je poudaril.
Evropska komisija - predsednik Juncker in jaz - smo že dolgo v stiku z vladama obeh držav, je poudaril Timmermans in dodal, da se osebno še mora bolje spoznati z novo slovensko vlado, česar se res veseli.
Komisija po njegovih besedah išče rešitev na podlagi arbitražne razsodbe. Videli smo dialog med državama, volilni proces je nekoliko upočasnil ta dialog, je dodal.
"A naj bom zelo jasen. Z Junckerjem sva obema vladama na voljo pri iskanju rešitve, ker verjameva, da v EU ne bi smelo biti spora o meji. Razsodba je seveda podlaga za to rešitev," je odgovoril na vprašanje, zakaj Junckerjeva komisija pri tem vprašanju ni sledila mnenju lastne pravne službe.
6