Torek, 14. 12. 2021, 11.43
3 leta
Novi dokumenti: Masleša pravosodni izpit opravil leto po diplomi #video
Objavljamo diplomo in potrdilo o opravljenem pravosodnem izpitu vrhovnega sodnika Branka Masleše, ki so nam ju poslali z vrhovnega sodišča. Diplomo sta za razliko od tiste, ki so nam jo poslali s pravne fakultete v Sarajevu, podpisala rektor univerze in dekan fakultete. Prakso in pravosodni izpit je Masleša opravil v manj kot letu dni po tem, ko je uradno pridobil naziv diplomirani pravnik. Običajno so sicer morali v Jugoslaviji študenti po končanem študiju najprej odslužiti vojaški rok. "Glede na vaše novinarsko vprašanje sporočamo, da gre za nekdanjo visokošolsko izobrazbo, pridobljeno na univerzi v takrat skupni državi SFRJ. Tovrstno izobraževanje je v Sloveniji po ravni izobrazbe primerljivo z ravnijo izobrazbe, ki jo dajejo magistrski študijski programi," pa o Masleševi izobrazbi pravijo na ministrstvu za izobraževanje.
Pravnik in nekdanji državni sekretar na ministrstvu za delo Marko Štrovs se je na Twitterju odzval tako:
Približno v istem času kot Masleša sem tudi jaz služil enoletni vojni rok. Nekaj mesecev tega roka sem prestajal kot pravnik v kasarni. To naj bi mi šteli v dvoletni staž za morebitni državni pravosodni izpit, ki pa se ga ni dalo opraviti v JLA.
— marko štrovs (@MStrovs) December 12, 2021
Najprej so zagrozili s tožbo
V zadnjem obdobju so na družabnih omrežjih zaokrožila številna namigovanja, da vrhovni sodnik Masleša nima ustrezne pravne izobrazbe. Za pojasnila smo se zato obrnili na sarajevsko pravno fakulteto in vrhovno sodišče, kjer so se najprej odzvali z naslednjo grožnjo s tožbo:
"Vprašanje obstoja diplom sodnikov je, upoštevajoč zakonsko predpisan postopek izvolitve, v katerem se presoja izpolnjevanje pogojev za zasedbo sodniškega mesta, odveč. Vrhovni sodnik bo glede zapisanih neresnic vložil tožbo. Znesek odškodnine bo nakazal v dobrodelne namene."
Diplomiral je leta 1975
Ker smo z vprašanji vztrajali, so nam v nadaljevanju odgovorili tako: "V zvezi z vašimi vprašanji dodajamo, da, kot je bilo že pojasnjeno, tudi v omenjenem tvitu, sodniki nastopijo sodniško funkcijo po zakonsko predpisanem postopku izvolitve, v katerem se presoja izpolnjevanje pogojev za zasedbo sodniškega mesta. Zato je po tej plati vprašanje o diplomi oz. izpolnjevanju zakonsko določenih pogojev nerelevantno. Glede na vaša ponovna vprašanja v zvezi s tem pa dodajamo, da je vrhovni sodnik Branko Masleša diplomiral na Pravni fakulteti v Sarajevu, diploma št. 3227 z dne 27. junija 1975."
Danes so nam poslali še Masleševo diplomo in potrdilo o pravosodnem izpitu.
"Glede na vaše novinarsko vprašanje sporočamo, da gre za nekdanjo visokošolsko izobrazbo, pridobljeno na univerzi v takrat skupni državi SFRJ. Tovrstno izobraževanje je v Sloveniji po ravni izobrazbe primerljivo z ravnijo izobrazbe, ki jo dajejo magistrski študijski programi, ki so v Slovenskem ogrodju kvalifikacij (SOK) na ravni 8, v evropskem ogrodju kvalifikacij (EOK) na ravni 7, ter predstavljajo drugi cikel v visokošolskem ogrodju evropskih kvalifikacij (QF-EHEA)," so nam glede Masleševe diplome sporočili iz ministrstva za izobraževanje.
122