Četrtek, 24. 10. 2013, 11.06
6 let, 1 mesec
Nepremičninski davek ne da miru ne koaliciji ne interesnim skupinam
V stranki upokojencev menijo, da je nepremičninski davek treba sprejeti postopno. V dopolnilu zakona predlagajo, da bi se prvo leto davek odmeril v višini 60 odstotkov polne vrednosti izračuna, v letu 2015 v višini 80 odstotkov, v letu 2016 pa v polni vrednosti.
Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer odgovarja, da bo koalicija takšna, kot je, delala bo do konca, "kar ima za narediti". "Če odpade samo en člen, koalicije ni več," je dejal. Sicer pa računa na sprejem zakona tudi z glasovi DeSUS.
Prvak SD Igor Lukšič opozarja, da mora biti višina prilivov v proračun enaka sedanji, a predlog DeSUS le povečuje deficit. Poudaril je še, da je bil obstoječi predlog zakona o davku na nepremičnine že usklajen in da je osnova za izračun že zmanjšana na 85 odstotkov.
Tudi prvak DL Gregor Virant je poudaril, da ni smiselno razmišljati, kako sprejeti nepremičninski davek brez DeSUS. Pri tem je opozoril, da ima predlog DeSUS "dve luknji". Kot je dejal, bo predlog popoln šele, "ko ga bodo dopolnili z ukrepi na odhodkovni strani". Ocenjuje namreč, da predlog DeSUS na prihodkovni strani "odpira" za 30 milijonov evrov veliko luknjo. Poleg tega je Virant poudaril, da bi moralo postopno uvajanje davka veljati tudi za gospodarstvo.
S predstavniki Obrtne zbornice Slovenije se bo sestala prihodnji torek ali sredo. Njihova želja je, da bi malo gospodarstvo imelo enako stopnjo kot kmetje, v primeru da dogovora ne bo, napovedujejo državljansko nepokorščino.
Pripombe imajo tudi kmetje, stališča pa še usklajujejo.