Torek, 21. 11. 2017, 10.23
7 let, 1 mesec
Nekdanji zaposleni na Kemijskem inštitutu osumljen napeljevanja k umoru #video
Kemijski inštitut se je po skoraj treh letih od umora nekdanjega direktorja ponovno znašel v središču pozornosti zaradi novega domnevnega kaznivega dejanja. Nekdanji zaposleni je namreč osumljen napeljevanja k umoru nekdanjega kolega.
54-letni libanonski kemik Michael Stephan, ki je nekaj let sodeloval s Kemijskim inštitutom, je osumljen kaznivega dejanja napeljevanja k umoru enega izmed vodilnih uslužbencev inštituta, piše Večer.
Video: Planet TV
20. oktobra odredili pripor
Na ljubljanskem okrožnem sodišču so potrdili, da so za osumljenega 20. oktobra odredili pripor zaradi ponovitvene nevarnosti in morebitnega vplivanja na priče oziroma uničenja dokazov. Po pojasnilih sodišča je zadeva trenutno v sodni preiskavi, in sicer zaradi kaznivega dejanja napeljevanja k umoru, poroča Dnevnik.
Tožilstvo je namreč po zaslišanju osumljenca zahtevo za sodno preiskavo vložilo zaradi suma napeljevanja k umoru, po členu, ki govori o umoru iz morilske sle, iz koristoljubnosti, zato da bi storil ali prikril kakšno drugo kaznivo dejanje, iz brezobzirnega maščevanja ali iz kakšnih drugih nizkotnih nagibov. Zagrožena zaporna kazen za umor je od 15 do 30 let.
Milko Novič (na sliki) je nepravnomočno obsojen zaradi umora Janka Jamnika.
Osumljen je bil tudi umora Janka Jamnika
Michael Stephan je bil tudi eden izmed osumljencev umora direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika pred skoraj tremi leti, a mu je alibi zagotovila ena od sodelavk, je poročala Nova24TV. Za ta umor so sicer še nepravnomočno obsodili nekdanjega zaposlenega na inštitutu Milka Noviča, ki se je na obtožbo pritožil in še čaka na odločitev višjega sodišča.
"Na Kemijskem inštitutu smo bili konec oktobra 2017 s strani sodelavca seznanjeni, da je bivši zaposleni pripravljal nanj napad, ki pa ga je policija preprečila. Nad načrtovanim dejanjem bivšega zaposlenega smo globoko pretreseni. Sodelavcu, ki naj bi bil tarča napada, smo ponudili vso strokovno pomoč. Vzroka za to sprevrženo dejanje ne poznamo, saj oseba, ki je načrtovala napad, od leta 2010, ko ji je potekla pogodba o zaposlitvi, ni več zaposlena na inštitutu," so nam sporočili iz Kemijskega inštituta.
Pahor: Posamezni sodni postopki trajajo nesorazmerno dolgo
Predsednik Republike Borut Pahor je danes na njeno prošnjo sprejel Marjano Novič, soprogo Milka Noviča.
"Predsednik republike se doslej ni in se tudi poslej ne bo vmešaval v delo sodne veje oblasti. V prepričanju, da polno spoštuje neodvisnost ustanov pravne države, si dovoli opozoriti, da posamezni sodni postopki trajajo nesorazmerno dolgo. To je še posebej zaskrbljujoče v kazenskih postopkih in v primerih, ko se obdolženi nahaja v priporu in mu je tako prostost odvzeta, ne da bi bil s strani pristojnega sodišča že pravnomočno obsojen," so sporočili iz Pahorjevega urada in dodali:"
"Odvzem osebne svobode je namreč kršitev ene od najpomembnejših, temeljnih človekovih pravic, zapisanih v Ustavi Republike Slovenije, zato je to pravico dovoljeno s priporom omejiti le pod izredno strogimi pogoji in le za najkrajši možni čas."
6