Ponedeljek, 17. 2. 2014, 14.22
8 let, 7 mesecev
Nekdanji notranji minister Mate zanika resnico Bojana Potočnika
Kot je znano, na pravdnem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča poteka ponovljeno sojenje v pravdi, s katero prvak SDS od finskega novinarja Magnusa Berglunda, avtorja oddaje Resnica o Patrii finske televizije YLE, in od nekdanjega direktorja policije Bojana Potočnika zahteva milijon petsto deset tisoč evrov odškodnine ter umik zanj spornih izjav. Janše sicer danes na obravnavo ni bilo.
Sodnik Matej Papler je decembra 2011 primer sklenil in odločil, da je Janša upravičen do odškodnine, vendar ne v zahtevani višini. Janši je namreč prisodil 15 tisoč evrov odškodnine in umik izjav ter objavo sodbe. 6.500 evrov bi mu moral plačati tudi Potočnik, medtem ko je bila tožba zoper Milana Švajgerja zavrnjena. Predsednik SDS pa bi moral obema, tako Potočniku kot Švajgerju, pokriti sodne stroške v višini dvakrat po 6.200 evrov.
Stranke so se na takšno sodbo pritožile, višje sodišče pa je presodilo, da mora zadeva v ponovno presojanje, saj sodišče ni zaslišalo glavnega osumljenca, novinarja Berglunda. Tako je sodišče prejšnji ponedeljek prek videokonference zaslišalo finskega novinarja, ki je med drugim povedal, da za svojim delom in izjavami stoji ter da nihče iz Patrie ni zanikal informacij, ki so bile v oddaji predstavljene. Pojasnil je tudi, da črka J v oddaji pomeni Janeza Janšo in da bi lahko uporabil tudi drugi besedi, denimo premier ali pa kar Janez Janša, a je zaradi dramatičnega učinka uporabljal kratico.
"Ne, od Janeza Janše nisem dobival nobenih navodil," je uvodoma pojasnil Mate. Tako sodnik kot pooblaščenca obdolženih so razčiščevali o vprašanjih izgubljenih depeš, o ovadbi zoper Mitjo Ribičiča, o kadrovskih spremembah v Petrolu, o tem, kako naj bi Janša vplival na to, kdo bo namestnik direktorja policije, o (ne)imenovanju Branka Slaka na čelo slovenske policije.
Kot je pojasnil Mate, je za depeše v zvezi s Patrio, ki jih je Interpol poslal slovenski policiji, a so jih za približno eno leto založili oziroma spravili v predal, izvedel iz medijev. "Takoj sem odredil notranji nadzor, ki je pokazal, da je bila zadeva založena in pospravljena v predal, za to sta vedeli samo dve osebi. Depeše niso bile zavedene v sprejemni pisarni," je razlagala priča, vprašanja, kdo je kriv za založitev depeš, pa sodnik ni dovolil.
Janšev pooblaščenec Franci Matoz ponovno pričakuje obsodilno sodbo: "Dejstvo je, da se je poseglo v čast in dobro ime tožnika."