Torek, 12. 12. 2017, 19.08
7 let, 1 mesec
Na shodu prekarcev opozorili tudi na problematiko trafikantov #video
Sindikat prekarcev je danes pred ministrstvom za delo v Ljubljani pripravil shod, na katerem so poleg splošne problematike prekarnih delavcev opozorili na položaj delavcev v trafikah. Zahtevajo namreč redne zaposlitve trafikantovpri Delu prodaji oz. Tobačni. Predstavniki sindikata so se po shodu sestali tudi z ministrico Anjo Kopač Mrak.
Okoli 300 trafikantov, Delo prodaja ima 100 trafik, 3dva, ki je hčerinska družba Tobačne, pa približno 200, je zaposlenih preko franšiznih pogodb in nimajo bolniške odsotnosti in dopusta. "Zahteve so redne zaposlitve pri obeh oligopolistih," je na shodu poudarila sekretarka Sindikata prekarcev Sara Kosirnik in dodala, da sicer s shodom tudi širše opozarjajo na problematiko prekarnosti.
"Delavske pravice so šle v 3dva krasne!"
Na problematiko prekarcev je danes opozorilo nekaj več kot 50 protestnikov z nekaj transparenti, med drugim so nanje zapisali Za pošteno delo pošteno plačilo, Prekarke in prekarci vseh poklicev združimo se! Delavske pravice so šle v 3dva krasne! Shoda so se udeležili tudi nekateri vidni predstavniki različnih sindikatov.
"Prekarno delo je sramota. Ni sramota za tiste, ki ga opravljajo, je pa sramota za državo in za tiste odločevalce, ki lahko na tem področju kaj storijo, pa tega ne storijo," je bila ostra predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič.
Prekarne oblike zaposlitve so po njeni oceni neprimerne oblike zaposlitve. "Delo in dostojno delo, varnost zaposlitve in pravično plačilo so skupne zahteve vseh nas," je še dodala Jerkičeva.
"Za vsako zaposlitev iz prekarne oblike se bo treba boriti, ampak ne bo dovolj iti na ulico. Sindikati moramo doseči to, da prekarnost ne bo imela več legitimnosti v našem sistemu," je poudaril Branimir Štrukelj iz Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije.
Goran Lukić iz Delavske svetovalnice je medtem ocenil, da je že zdavnaj prišel čas, da bi začeli uporabljati le eno besedo, to je zaposleni. Kakorkoli namreč imenujemo različne oblike dela, npr. franšizci ali izvajalci storitev, na koncu pridemo do ene besede - delavci, zaposleni.
Po shodu, z udeležbo sta ga podprla tudi Veno Taufer iz Društva slovenskih pisateljev in David Švarc iz Svobodnega sindikata Slovenije, je nekaj predstavnikov odšlo tudi na ministrstvo za delo, kjer jih je sprejela ministrica z ekipo.
Kot je po srečanju pojasnil predsednik Sindikata prekarcev Marko Funkl, so z ministrico in njeno ekipo izmenjali stališča o problematiki prekarcev. "Dogovorili smo se, da naredimo razmislek o minimalni urni postavki, da v prihodnjih tednih tudi v sodelovanju z ministrstvom za zdravje iščemo rešitve za bolniška nadomestila za prekarne delavce samostojne podjetnike," je dejal.
Naloga inšpektorata je, da vsako prijavo preveri in pregleda dejansko stanje
Glede trafikantov pa je ministrica obljubila aktivno sodelovanje inšpektorata za delo, da se tako poskuša razrešiti nastale razmere, je še povedal Funkl. Naloga inšpektorata je, da vsako prijavo preveri in pregleda dejansko stanje, je dodal državni sekretar na ministrstvu Peter Pogačar.
Kot je poudaril državni sekretar, morajo tisti, ki izpolnjujejo pogoje za redno zaposlitev, delati na pogodbah o zaposlitvah. "Tukaj je stvar inšpekcijskega organa, stvar sodišč, da se v teh primerih odzove in da se delavcu zagotovi pogodba o zaposlitvi," je dejal in dodal: "Če se delo opravlja na podlagi civilne pogodbe, pa bi morala biti sklenjena pogodba o zaposlitvi, mora biti sklenjena pogodba o zaposlitvi."
Predstavniki gibanja za dostojno delo so predstavnike ministrstva po Pogačarjevih pojasnilih opozorili na perečo problematiko ljudi, ki zakonito delajo v samostojnih poklicih, in tistih, ki nezakonito delajo kot samostojni podjetniki, pa bi morala biti sklenjena pogodba o zaposlitvi. "To je predmet inšpekcijskega nadzora in kasnejšega odločanja ministrstva za delo na drugi stopnji," je dejal.
Na srečanju so sicer izmenjali stališča, kako urediti ekonomsko, pravno in socialno varnost ljudi v atipičnih poklicih. "Gre za vprašanje ekonomske varnosti in minimalne urne postavke in socialne varnosti oz. bolniških nadomestil," je še poudaril državni sekretar.
Na te izzive odgovorov še nimajo, so se pa dogovorili, da bodo ustrezne rešitve glede bolniških nadomestil in minimalne urne postavke poiskali skupaj. Najprej bodo po načrtih zagrizli v problematiko bolniških nadomestil, sestanek naj bi bil še letos, nato sledi premislek o minimalnih urnih postavkah.
O problematiki delavcev v trafikah bo v petek na zahtevo poslanske skupine Levica na nujni seji razpravljal odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide. V Levici so prepričani, da so delovne razmere prodajalcev v trafikahnevzdržne, inšpektorat za delo in ministrstvo za delo pa da nista opravila svojega dela. Na seji bodo zahtevali, da inšpektorat za delo nemudoma opravi celovit izredni nadzor nad franšiznimi zaposlitvami prodajalcev, od ministrstva za delo pa, da pripravi izhodišča za spremembo franšizne zakonodaje ter splošno strategijo boja proti prisilnim samozaposlitvam in prikritim delovnim razmerjem.