Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
21. 10. 2013,
17.06

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

poplave Drava

Ponedeljek, 21. 10. 2013, 17.06

8 let

Na lanske poplave v Sloveniji vplivale tudi avstrijske HE

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Hidrološka analiza katastrofalnih poplav pred letom dni na Dravi je zaključena, so potrdili na ministrstvu za kmetijstvo in okolje.

Kot so tudi pojasnili, je glavna ugotovitev omenjene analize, da je po obilnih padavinah v zaledju na povečan pretok Drave na mejnem profilu vplivalo delovanje verige avstrijskih hidroelektrarn (HE).

Ocena najvišjega pretoka je bila 2670 kubičnih metrov na sekundo "Ocena najvišjega pretoka 5. novembra 2012 je bila 2670 kubičnih metrov na sekundo, pričakovani naravni pretok brez delovanja verige hidroelektrarn pa je na tem prerezu ocenjen na 1980 kubičnih metrov na sekundo," so izsledke analize pojasnili na ministrstvu, kar pomeni, da je razlika, po oceni med 650 in 750 kubičnimi metri na sekundo, nastala kot posledica obratovanja avstrijske verige hidroelektrarn.

Sicer pa na ministrstvu za kmetijstvo in okolje ocenjujejo, da je strokovna razprava v zaključni fazi in upošteva rezultate hidrološke analize, meddržavna komisija pa bo izvedensko poročilo o analizi lanskih poplav na Dravi obravnavala predvidoma novembra letos.

Na ministrstvu so seznanjeni tudi s postopki, ki jih proti avstrijski družbi Verbund vodijo avstrijski in slovenski državljani. Kot zagotavljajo, vlada na podlagi podrobnejših analiz pozorno spremlja in preučuje ravnanje avstrijskih in slovenskih ustanov v zvezi z lanskimi poplavami ob reki Dravi, na podlagi tega pa se bo odločala za izvedbo ukrepov za zmanjšanje tovrstnih tveganj na najmanjšo možno mero, tudi za povračilo škode.

Evropski parlament je septembra sicer odobril tudi 14 milijonov evrov pomoči Sloveniji iz evropskega solidarnostnega sklada za soočanje s posledicami lanskih poplav. Kot so nedavno sporočili iz Bruslja, so sami opravili vse postopkovne korake, zdaj pa čakajo na slovenski načrt porabe denarja. Kdaj bo denar izplačan, je po njihovem odvisno od tega, kdaj bodo prejeli slovenski načrt; realistično je izplačilo pričakovati to jesen.

Ne spreglejte