Četrtek, 27. 6. 2013, 18.12
1 leto, 10 mesecev
"Mlade treba stimulirati, da postanejo družinski zdravniki"
Potrebno je sistematsko načrtovanje kadrovske politike, pri čemer je treba najti tudi načine stimuliranja mladih zdravnikov, da bi se pogosteje odločali za družinsko medicino, so zapisali v sporočilu za javnost.
V Sloveniji imamo na 100 tisoč prebivalcev 50 družinskih zdravnikov, v EU povprečno dvakrat več, v Avstriji, Nemčiji in Franciji pa trikrat več. Med našimi študenti medicine za delo družinskih zdravnikov pa sploh ni zanimanja, navajajo v društvu. Od 175 vprašanih v anketi bi jih namreč le pet želelo postati družinski zdravnik, ugotavljajo, a dodajajo, da to sploh ni nenavadno. Plače so tukaj med najnižjimi, obremenitve pa največje, so zapisali.
Slovensko zdravniško društvo zato meni, da je nujna mreža zdravstvenih ustanov in dejavnosti, ki bi opredeljevala tudi kadrovske potrebe na različnih nivojih zdravstvene dejavnosti.
Da bi povečali zanimanje mladih zdravnikov za to področje in presegli ta razkorak med dejanskimi potrebami in brezposelnostjo zdravnikov, bi bilo treba najti načine stimuliranja mladih zdravnikov, da bi se pogosteje odločali za specializacijo iz družinske medicine, menijo v društvu. Ob tem pa dodajajo, da ne gre zgolj za materialno stimulacijo, temveč bodo morali zlasti njihovi kolegi na sekundarni in terciarni ravni spremeniti odnos do družinske medicine in zdravnikov tega področja.
"Edina sprejemljiva rešitev bila boljša stimulacija in razbremenitev družinskih zdravnikov na področjih, ki bi jih lahko pokrili specialisti drugih specialnosti," menijo v Slovenskem zdravniškem društvu.