Torek, 12. 12. 2023, 14.01
11 mesecev, 2 tedna
Ministri Salzburškega foruma si želijo rešitve za schengenski prostor
Notranji minister Boštjan Poklukar je danes na Brdu pri Kranju, kjer gosti kolege iz držav Salzburškega foruma, ocenil, da se bomo lahko vrnili k polno delujočemu schengenskemu prostoru šele, ko bo vzpostavljen učinkovit pravni okvir s čim manj izjemami. Tudi avstrijski kolega Gerhard Karner je ocenil, da schengen trenutno ne deluje.
Notranji ministri držav Salzburškega foruma so v prvem delu konferenčnega dela danes med drugim razpravljali o delovanju schengenskega območja.
"Dejstvo je, da schengensko območje ne deluje, kot bi moralo, in to je dejstvo, ki je trenutno jasno nam vsem," je Poklukar povedal na novinarski konferenci.
Pri tem je dodal, da je za vrnitev k polno delujočemu schengnu potreben učinkovit pravni okvir s čim manj izjemami. Rešitve pa se morajo odraziti tudi v zakonodaji, kar med drugim vključuje pakt o migracijah in spremembe zakonika o schengenskem območju.
Karner: Če želimo delujoč schengenski prostor, je treba bolje varovati zunanje meje
Avstrija ima že leta vzpostavljen nadzor na meji s Slovenijo in Madžarsko, Karner pa je danes opozoril, da tovrstni nadzor trenutno izvaja 11 držav članic in da je neposredno prizadetega 70 odstotkov prebivalstva EU. To po njegovem kaže na to, da schengen trenutno ne deluje.
"Če želimo delujoč schengenski prostor, kar si želimo, potem je treba bolje varovati zunanje meje," je dejal Avstrijec. Pri tem bi morala po njegovem Evropska komisija v to področje vložiti več tako tehnično kot pravno, saj so nujne nove možnosti in ukrepi.
Hrvaška vlaga v tehnično opremo za nadzor
Na drugem delu srečanja so se ministri posvetili predvsem razpravi o boju proti nezakonitim migracijam. Hrvaški notranji minister Davor Božinović je na novinarski konferenci opozoril, da ima Hrvaška najdaljšo zunanjo mejo med državami članicami in zagotovil, da policija po najboljših močeh izvaja nadzor tako na meji kot znotraj države, ko ustavlja migrante. Izpostavil je tudi vlaganja v tehnično opremo za nadzor.
Ministri Slovenije, Avstrije in Hrvaške so se na novinarski konferenci strinjali tudi glede pomena sodelovanja med državami in z državami Zahodnega Balkana. Ob tem so se zavzeli za to, da bodo to sodelovanje še okrepili, saj je to eden bolj učinkovitih načinov boja proti tihotapcem in nezakonitim migracijam.
Poklukar je ocenil, da je za učinkovit boj proti nezakonitim migracijam treba okrepiti tudi boj proti tihotapskim združbam in učinkoviteje vračati osebe, ki ne izpolnjujejo pogojev za azil.
Minister Boštjan Poklukar na Brdu pri Kranju 🇸🇮 gosti ministre za notranje zadeve držav članic Salzburškega foruma.
— Ministrstvo za notranje zadeve (@mnz_gov_si) December 11, 2023
Ob robu srečanja se je minister že sestal s kolegoma iz Bolgarije 🇧🇬 in Hrvaške 🇭🇷, Kalinom Stoyanovom in Davorjem Božinovićem.
👇https://t.co/0KRaZnDBOg pic.twitter.com/WPtPV1UC8B
Cilj je ujeti vodje kriminalnih združb, ki tihotapijo migrante
Tudi Karner je ocenil, da je sicer dobro, ko jim uspe ujeti tihotapce migrantov, a bi moral biti cilj ujeti vodje teh kriminalnih združb. V tem smislu deluje tudi avstrijska policija na notranjih mejah. Zagotovil je, da je njihova naloga ujeti tihotapce, ne pa jeziti dnevnih voznikov. Pri čemer je poudaril, da je nemogoče napovedati, kdaj bi lahko ta nadzor odpravili.
Poklukar pa je glede notranjega nadzora dejal, da ga je Slovenija uvedla zaradi povišane stopnje ogroženosti zaradi terorizma in da ga bo odpravila, ko ta ne bo več tako visoka.
Na Salzburškem forumu, ki je bil ustanovljen leta 2000, sodelujejo Avstrija, Bolgarija, Češka, Hrvaška, Madžarska, Poljska, Romunija, Slovaška in Slovenija. Poklukar je danes predal predsedovanje forumu avstrijskemu kolegu. Na dvodnevnem vrhu na Brdu pri Kranju, ki se je začel v ponedeljek, so sodelovali še predstavniki Evropske komisije ter agencij Europol in Frontex.
Ob robu je potekalo tudi trilateralno srečanje ministrov za notranje zadeve Slovenije, Avstrije in Hrvaške, Poklukar pa je opravil še več dvostranskih srečanj.