Nedelja, 20. 9. 2015, 23.00
8 let, 7 mesecev
Mesece so cincali, bodo našli rešitev v treh dneh?
Slovenija je v zadnjih dneh v središču krize, ki jo zaznamujejo sto tisoči beguncev in migrantov z Bližnjega vzhoda in iz severne Afrike. Tako kot povsod po Evropi gre tudi pri nas predvsem za notranjepolitično vprašanje, čeprav na prvi pogled ni videti tako.
V Sloveniji predsednik vlade Miro Cerar vesla med čermi strahu pred desnico, ki lahko izkoristi morebitni kaos in slovenski prastrah pred tujci, ter levico, ki želi odprte meje in opozarja na človekoljubni vidik krize.
Na Hrvaškem je Cerarjevega kolega Zorana Milanovića groza, da bi oblast v naslednjih mesecih na volitvah prepustil HDZ, ki s populistično retoriko izkorišča neorganizirano državno spopadanje z begunsko krizo. Milanoviću bi lahko oblast spolzela iz rok, čeprav mu je podpora v zadnjih mesecih naraščala, ko je z dobro mero populizma odigral glavno vlogo v protislovenski arbitražni histeriji in v reševanju državljanov, ki so s posojili v frankih zabredli v revščino.
Lahko bi naštevali še naprej. Očitno je, da evropski politiki kljub preteklim negativnim izkušnjam z zunanjepolitičnimi spodrsljaji, ki so ob krizah v svetu neenotno EU pošiljale v geopolitično nepomembnost, zadeve še naprej gledajo skozi domača očala.
Ni povsem jasno, o čem vse bodo odločali notranji ministri. Prav gotovo se bodo pogovarjali o razporeditvi 120 tisoč beguncev, ki so trenutno na Madžarskem, v Grčiji in Italiji. Nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung je poročal, da bo na mizi tudi razporeditev beguncev in migrantov, ki so v zadnjih dneh prispeli v Slovenijo in na Hrvaško.
V sredo bo nato sledil še izredni vrh EU, kjer zgolj poljubljanje Jean-Clauda Junckerja in Angele Merkel ne bo dovolj. A številke se spreminjajo, kmalu bodo zastarele in morda ne bo odveč, če bi se posvetili dolgoročnejši strategiji spopadanja s krizo.
Še posebej, če upoštevamo številke, za katere nekateri Evropejci nočejo vedeti, ali pa jih res ne poznajo. Marsikdo se namreč čudi, zakaj begunci in migranti prihajajo v Evropo in ne v sosednje države, ki so bližje kriznim žariščem. Toda poglejmo samo podatke o Siriji:
- v severni sosedi Sirije, 75-milijonski Turčiji, je skoraj dva milijona Sircev (2,7 odstotka prebivalstva) - v zahodni sosedi Sirije, 4,5-milijonskem Libanonu, je 1,3 milijona Sircev (28,9 odstotka prebivalstva) - v južni sosedi Sirije, 6,5-milijonski Jordaniji, je 630 tisoč Sircev (9,7 odstotka prebivalstva). - v vzhodni sosedi Sirije, 33-milijonskem v vojni razrušenem Iraku, je 250 tisoč Sircev (0,7 odstotka prebivalstva).
Države EU imajo skupaj več kot pol milijarde prebivalcev, tako delež prebežnikov ne presega niti enega promila vseh prebivalcev. Če lahko en promil zatrese Evropo, ji ne kaže dobro.