Sreda, 2. 3. 2022, 20.55
2 leti, 9 mesecev
Logar: Brez tega bi nas bilo bistveno bolj strah #video
Del opozicije predsedniku vlade Janezu Janši očita, da s svojimi aktivnostmi, kako ustaviti agresijo Rusije, nespametno podžiga konflikt. "Odziv opozicije smatram kot nespameten. Še eden od napačnih korakov, ki jih spremljamo v mednarodnem prostoru s strani naše opozicije. Danes lahko vidimo, kako pomembno je, da je Slovenija na referendumu soglašala o vstopu v Nato in vstopila v del kolektivne obrambe. Če ne bi bili del te kolektivne obrambe, bi nas lahko bilo bistveno bolj strah, kot nas je. Lahko rečem, da je Slovenija zelo aktivna na vseh področjih v iskanju rešitev, da se ta agresija konča," je na očitke opozicije v oddaji Slovenija izbira na Planet TV dogovoril zunanji minister Anže Logar.
"Ni res, da so se vojne končale za skupno mizo, končale so se, ko se je ena stran vdala in bila pripravljena podpisati mirovni sporazum. To je tista ločnica, za kakšen svet se bomo odločili: ali bomo branili demokratične vrednote ali se bomo pokorili tistemu, ki je najmočnejši v svojem gaženju človekovih pravic. Mislim, da mora na tej točki slovenska politika postati in ostati enotna," je bil jasen Logar.
Predsednica SD Tanja Fajon je predlog Janeza Janše, da se zapre zračni prostor nad Ukrajino, ocenila za izzivanje: "To rožljanje z jedrskim orožjem je tisto, kar je najbolj nevarno v tem obdobju po drugi svetovni vojni. Vsi se zavedamo, da gre za državo, ki ima jedrsko orožje, ki je v jedrski pripravljenosti, in na drugi strani je manjša, šibka soseda. Če se zgodi kakršenkoli poskus, uporaba, nepredvidljivost ruskega predsednika, mislim, da smo v tretji svetovni vojni, ki je ne bo mogoče več zaustaviti. To je tisto, na kar opozarjam. Zavedam se, da se spreminja geografija Evrope, varnostna in obrambna tveganja ter da potrebujemo resen razmislek. Vemo pa tudi vsi, da kopičenje orožja zagotovo ne prinaša miru."
V repliki je Logar dejal, da bi bilo zaprtje zračnega prostora najučinkovitejši ukrep, "ker bi s tem omogočili boljši nastop ukrajinskim silam, ki jih zdaj napadajo iz zraka, s tal, od povsod".
"Rešitev ni v tem, da tiščimo glavo v pesek, ampak da stvari vidimo takšne, kot so. Preden se je kriza razplamtela, so bili v Moskvi francoski predsednik in nemški kancler in še nekateri drugi. Pogovorov je bilo veliko, veliko ljudi je prepričevalo, naj Putin te vojaške vaje vendarle ne spremeni v invazijo. A storili so ravno nasprotno. Danes Putina lahko pozivamo k vsem mogočim stvarem, da naj se usede za mizo in pogaja. A on glas dialoga in pozivov ne sliši. Edina stvar, ki jo sliši, je žal moč," pa je povedal minister za obrambo Matej Tonin.
Gostje o kratkotrajni okupaciji, ki se je sprevrgla v totalno vojno
57