Četrtek, 9. 8. 2018, 19.20
6 let, 4 mesece
Kopalci na bazenu niso vedeli, da so jih snemali
Snemanje na otroškem bazenu pod drobnogledom pooblaščenke #video
Po tem, ko smo na Siol.net objavili članek o kamerah na celjskem letnem kopališču, živo sliko pa si lahko ogledate na spletu, je informacijska pooblaščenka začela inšpekcijski postopek. Zagrožene so kazni od štiri pa do 12.500 evrov.
Iz več mestnih središč, s trgov, iz turističnih krajev in drugih krajev si lahko prek spleta ogledate živo sliko s pomočjo kamer, ki so postavljene na javnem kraju, smo danes zjutraj poročali na Siol.net.
Nekatere snemajo tako blizu, da omogočajo zlorabe. Tak primer je celjsko mestno kopališče. Brez vednosti staršev v živo prenašajo dogajanje v otroškem bazenu. Obrazi in telesa so dobro prepoznavni, kar pa je prekršek, zato je informacijska pooblaščenka začela inšpekcijski postopek.
Niso vedeli, da so jih snemali
Obiskovalci bazena ob vprašanju novinarke Planet TV niso vedeli, da jih na bazenu snemajo. Kamere so sicer opazili, vendar niso vedeli, da se vse skupaj predvaja prek spleta.
Lastnik kamer ponuja rešitev: Ne hodite tja na bazen
Dobavitelj opreme oziroma kamer in ponudnik pretočnih storitev je podjetje S3MEA iz Nove Gorice, ki ponuja storitev spletnih kamer What's Up Cams tako v tujini kot Sloveniji.
Čeprav direktor Iztok Prinčič iz novogoriškega podjetja S3MEA pravi, da tisti, ki jih prenos v živo moti, "naj ne hodijo tja na bazen", pa jih lahko doleti kazen. Inšpekcijski postopek je namreč začela informacijska pooblaščenka.
Ključno vprašanje je, ali so posamezniki prepoznavni
"Ko gre za videonadzor, je prvo vprašanje, ali so posamezniki prepoznavni. Pri tem je ključna postavitev, ločljivost, se pravi kakovost snemanja, in kadar gre za videonadzor, je nepooblaščen dostop do teh posnetkov nedopusten," je za Planet TV dejala Alenka Jerše, namestnica informacijske pooblaščenke.
Na bazenu se branijo, da je resolucija videa nizka
Pred vhodom je sicer napis, da je objekt varovan z videonadzorom, vendar Jeršetova pojasnjuje, da tako obvestilo za prenos slike prek spleta ni dovolj.
Na bazenu sicer pravijo, da je resolucija videa tako nizka, da obrazov ni mogoče prepoznati ter da so kamere postavili na pobudo občanov. Ti naj bi si želeli, preden pridejo na bazen, preveriti, kakšen je utrip tam.
"Nikakor ne, saj si nihče ne želi, kako bi rekel, nastavljanja," se je eden od obiskovalcev bazenov čudil pojasnilu, da so si občani želeli kamere.
V postopku bo informacijska pooblaščenka ugotavljala, za kakšen tip nadzora gre, in ali je tak način snemanja v tem primeru dopusten. Če ni, znaša globa od štiri tisoč do 12.500 evrov.
6