Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Ponedeljek,
19. 8. 2013,
14.40

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

gasilci Slovenska vojska

Ponedeljek, 19. 8. 2013, 14.40

8 let, 7 mesecev

Koliko nas bodo stali poletni požari?

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pri gašenju požara na Trstelju je sodelovalo 850 gasilcev, 210 gasilskih vozil, dva helikopterja Slovenske vojske in več kot 40 pripadnikov drugih služb. Kdo bo vse to plačal?

Na Gasilski zvezi Slovenije pojasnjujejo, da na podlagi zakona o gasilstvu stroške intervencije, ki izhajajo iz nalog gasilstva, krije občina, razen če je povzročitelj požar ali nesrečo povzročil namenoma ali iz velike malomarnosti, če so bili opuščeni predpisani varnostni ukrepi pri prevozu, skladiščenju ali drugih opravilih z nevarnimi snovmi, če ni organizirane požarne straže v skladu s predpisi ali pa če posameznik namerno in brez razloga alarmira gasilsko enoto. V teh štirih primerih stroške intervencij izterja občina.

Nujne intervencijske stroške za Trstelj bo plačala država

Za požar na Trstelju je bil na podlagi odredbe civilne zaščite aktiviran državni načrt zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju. Skladno s tem načrtom vlada po besedah gasilske zveze zagotavlja nujne intervencijske stroške, kot so stroški odsotnosti gasilcev z dela in dejanski materialni stroški gasilskih enot.

Pri gašenju požara na Trstelju, ki je izbruhnil prejšnjo nedeljo, je v dveh dneh sodelovalo okoli 850 gasilcev, več kot 40 pripadnikov drugih služb, okoli 210 gasilskih vozil in dva helikopterja Slovenske vojske.

Končni stroški še niso znani

Glede požara na Velikem Rogatcu pa so nam na gasilski zvezi zatrdili, da v tem primeru ni bil aktiviran državni načrt, kar pomeni, da bo stroške intervencije nosila lokalna skupnost.

Izpostavili so še, da podatki o stroških intervencij gasilcev pri gašenju požarov v naravi za letošnje poletje še niso znani.

Gorivo za helikopterje stalo 38 tisočakov

V Slovenski vojski so izpostavili, da so z dvema helikopterjema sodelovali pri gašenju požarov na Velikem Rogatcu, Malem Grintavcu, Trstelju in v vasi Studor. Glede na intenzivnost požarov se je število njihovih pripadnikov v akciji dnevno spreminjalo, v povprečju pa jih je bilo na dan vključenih šest.

"Za potrebe gašenja požarov v naravi smo leteli 73 ur in porabili goriva za 38.115,10 evrov. V prikazanih stroških niso zajeti stroški osebja in obraba tehnike," so zapisali in dodali še, da so reševalne akcije v primeru naravnih nesreč krite iz proračuna Slovenske vojske.

Ne spreglejte