Četrtek, 16. 6. 2011, 18.05
5 let, 10 mesecev
Koalicija neenotna glede sprememb volilne zakonodaje
Novele ne podpirata niti SDS in SLS, zaradi česar je zelo verjetno, da na glasovanju ne bo dobila zadostne dvotretjinske podpore vseh poslancev.
"Uvedli bi absolutni preferenčni glas"
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je uvodoma povedala, da novela predvideva ukinitev volilnih okrajev, ohranili pa bi osem volilnih enot in v vsaki od njih volili 11 poslank in poslancev.
Hkrati bi uvedli t. i. absolutni preferenčni glas, kar pomeni, da bi morali volivci na listi stranke obvezno obkrožiti enega kandidata, ki bi moral biti po njihovem mnenju izvoljen v DZ. Stranke pa bi morale na listah zagotoviti vsaj 40 odstotkov ženskih oziroma moških kandidatov.
Kot pomembno izboljšavo je ministrica izpostavila tudi možnost glasovanja po pošti brez upravičenega razloga tudi za glasovanje iz Slovenije. Možnost za glasovanje po pošti bi tako imeli vsi, ki bi 15 dni pred dnem glasovanja to naznanili volilni komisiji.
Grims: Koalicija je krepko skregana
Za Branka Grimsa (SDS) je Kumrov nastop dokaz, da je koalicija "krepko skregana". Slednje po oceni poslanca ni nič novega, je pa pokazatelj več, da Slovenija "nujno potrebuje predčasne volitve". Iz istega razloga v SDS po besedah Grimsa tudi ne bodo podprli zakona. Želijo namreč, da se zakonodajni postopek o zakonu čim prej konča, da "se ne bo uporabljalo nobenega zakonodajnega postopka za izgovor za to, da se volitve odlaga v nedogled".
SLS predloga ne bo podprla
Gvido Kres je v imenu poslanske skupine SLS napovedal, da novele ne bodo podprli. T. i. preferenčni glas je namreč po njihovi oceni nepotreben, saj imajo volivci že zdaj možnost, da neposredno izberejo najboljšega kandidata. Prav tako bodo s spremembami po njihovi oceni "naprej potisnjeni kandidati, ki kandidirajo v večjih mestih, saj za njimi stoji več ljudi". Zaradi ukinitve volilnih okrajev pa da bodo imeli prednost tudi javno bolj izpostavljeni kandidati.
V poslanski skupini DeSUS po besedah Joška Godca večino rešitev v noveli vidijo kot dobre, vendar je ena zanje tako moteča, da novele ne bodo podprli, to je ukinitev volilnih okrajev. Ta namreč manjšim strankam onemogoča prestop volilnega praga, če kandidirajo nove obraze, ker daje prednost znanim "obrazom in populistom", je dejal.
V SNS še neodločni
V SNS se glede podpore zakonu niso izrekli. V predstavitvi stališč poslanskih skupin je Miran Györek povedal le, da v poslanski skupini cenijo dobro voljo ministrice, da se sprejmejo nekateri popravki, ima pa občutek, da zakon ne bo dobil niti navadne večine v DZ, kaj šele absolutne.
"Kaj narediti z volilnimi okraji?"
V poslanski skupini nepovezanih poslancev po besedah Andreja Magajne spremembe načeloma podpirajo, se jim pa postavlja vprašanje, kaj narediti z volilnimi okraji.
Poslanca manjšin sta napovedala, da noveli ne bosta nasprotovala.
Za razpravo o noveli zakona o volitvah je predvidenih pet ur. Takoj zatem naj bi se DZ seznanil še z odstopom ministra za visoko šolstvo Gregorja Golobiča.