Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
10. 8. 2011,
9.24

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 10. 8. 2011, 9.24

9 let

Kdo je (bil) bolj prepričljiv, SDS ali SD?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovenska demokratska stranka (SDS) in Socialni demokrati (SD). Večni tekmici. Ena od njiju bo najverjetneje vodila novo vlado. Trenutno bolje kaže stranki SDS, a do volitev je (verjetno) še daleč.

Po zadnjih raziskavah javnega mnenja bi največ ljudi volilo SDS, kaže raziskava Vox populi agencije Ninamedia. Stranka opozicijskega prvaka Janeza Janše bi dobila 17,9 odstotka glasov, socialnim demokratom premierja Boruta Pahorja pa bi glas zaupalo 7,5 odstotka vprašanih. SD z najnižjo podporo v zadnjih šestih letih Socialni demokrati imajo najnižjo podporo v zadnjih šestih letih, nič kaj bolje na kaže niti vladni koaliciji. Podpora vladajoči SD v zadnjem letu pada, opozicijska SDS pa vseskozi beleži za kar nekaj odstotnih točk večjo podporo kot njena tekmica. Ljudje, ki imajo vse manj zaupanja v vladajočo koalicijo in državne institucije, menijo, da Slovenija še vedno ni izšla iz krize. Negativno razpoloženje pa gre, poleg velike brezposelnosti in nič kaj dobrih gospodarskih obetov, pripisati še vladni krizi. Ključna (pokojninska) reforma na referendumu ni dobila potrditve in zato se zdi, da je vlada v teh časih kot brezzobi tiger. Poslanci LDS so uteho iskali v SD Podpora vladajoči stranki je sicer dokaj enakomerno rasla vse od začetka leta 2004, nato pa je v prvi četrtini leta 2007 prišlo do večjega skoka. Februarja 2007 je denimo stranko podpiralo 18 odstotkov anketirancev, že mesec dni pozneje pa se je podpora sedanji vladajoči stranki dvignila na skoraj 30 odstotkov. Dvig priljubljenosti stranke je gotovo tudi posledica notranjih trenj, ki so v začetku leta 2007 izbruhnila znotraj do takrat največje opozicijske stranke Liberalne demokracije (LDS). LDS je takrat zapustilo nekaj vidnih članov in poslancev, ki so uteho poiskali v SD, ki je tako postala najmočnejša opozicijska stranka v parlamentu.

Socialni demokrati, ki jih je julija 2004 podpiralo komaj štiri odstotke vprašanih, so nato vse do septembra 2008, ko so v Sloveniji potekale pete parlamentarne volitve v samostojni državi, ohranili zavidljivo prednost pred večino drugih strank.

SDS volivcev ni uspelo prepričati Tudi podpora SDS je precej nihala. Največjo priljubljenost je stranka uživala po parlamentarnih volitvah leta 2004, ko ji je zaupalo več kot 37 odstotkov vprašanih. Janševa vlada je takrat obljubljala boljše čase in morda so ji volivci za nekaj časa tudi verjeli. Stranka je namreč po prihodu na oblast v javnosti še nekaj mesecev ohranjala relativno visoko podporo. Nato se je trend obrnil navzdol. Ljudje so takratni vladi zamerili tajkunske prevzeme, obračunavanje s političnimi nasprotniki, favoriziranje rimskokatoliške cerkve, pa poskus uveljavljenja enotne davčne stopnje. Podpora SDS se je zmanjševala in avgusta 2007 je stranko podpiralo le še 13,9 odstotka ljudi.

Je afera Patria spremenila razmerja moči? Nezadovoljstvo z vlado Janeza Janše pa so mnoge stranke izkoristile za svoj vzpon. Socialni demokrati so bili takrat "pripravljeni prevzeti odgovornost in pripeljati spremembe". Tik pred volitvami leta 2008 se je razplamtela tudi afera Patria, za katero so v SDS prepričani, da je bila politično motivirana, z namenom, da bi stranke "levega trojčka" prevzele oblast. Kljub temu pa večjega padca podpore pri SDS ni bilo opaziti, je pa takrat slavila SD, ki je dosegla najboljši rezultat v svoji zgodovini.

Priljubljenost socialnih demokratov še naprej pada in se približuje najnižji podpori v zgodovini stranke. Če sta si bili SDS in SD še pred letom dni bliže, pa je zadnja julijska raziskava pokazala, da SD za največjo opozicijsko stranko zaostaja že za več kot deset odstotnih točk. A do volitev je možno še vse in boj med strankama se bo nadaljeval tudi v prihodnje.

Ne spreglejte