Četrtek, 15. 1. 2015, 16.04
3 leta, 12 mesecev
Kako verjetna je sprava pod sponzorstvom Ljudmile Novak?
Prvi odzivi koalicije kažejo, da bodo krščanski demokrati težko dosegli široko soglasje o zakonu, ki ga po besedah Novakove sicer podpirajo v komisiji vlade za reševanje vprašanj prikritih grobišč.
Novakova je sicer po skupnih pogovorih s SMC, SD in DeSUS dejala, da je koalicija pokazala pripravljenost za nadaljnje pogovore, pisne pripombe pa NSi pričakuje v 14 dneh. Največ pomislekov sta imeli predvsem SD in delno tudi DeSUS, predvsem v smeri, da obstoječi zakon o vojnih grobiščih dovolj dobro ureja to tematiko.
Gre za društvo, ki združuje državljane, ki "so bili kakorkoli udeleženi v protikomunističnemu odporu v državljanski vojni" in ki menijo, da so bili domobranci "legalni in legitimni branilci doseženega reda civilizacije", kot piše na spletni strani NSZ.
Konec novembra se je NSZ ostro odzvala na način, kako se je NSi lotila pisanja zakona, saj so prejeli osnutek besedila, pred tem pa se v NSi z njimi niso usklajevali. Tudi Novakova napoveduje, da se bo sestala s predstavniki NSZ.
"Upam, da bodo zdaj, ko imajo zakon pred seboj, konkretno povedali, kaj jih moti in kaj želijo spremeniti," je dejala Novakova. V NSi si želijo čim večjo podporo zakonu in čim manj razdvajanj, saj bi morali dostojno pokopati mrtve tudi zato, ker prav letos mineva 70 let od konca druge svetovne vojne.
Vodja poslanske skupine največje vladne stranke SMC Simona Kustec Lipicer pravi, da koalicija načeloma podpira ureditev tematike prikritih grobišč ter da pri tem iščejo široko družbeno in politično soglasje.
Socialni demokrati bodo v dveh tednih pripravili pisne pripombe in takrat bo jasno, ali so za to, da zakon vložijo v postopek. Han sicer ocenjuje, da bi lahko le dopolnili obstoječi zakon, strinja pa se, da bi morali o tej tematiki doseči čim širši konsenz.
Podobno razmišljajo v DeSUS. V stranki podpirajo vse rešitve, ki ne bodo prispevale k razdvajanju in bodo uredile vprašanja prikritih grobišč. A tudi namestnik vodje te poslanske skupine Uroš Prikl pravi, da imajo pomisleke, ker to tematiko že ureja zakon o vojnih grobiščih. "Če se zakon ne izvaja, potem ni kriv zakon, ampak tisti, ki so odgovorni za njegovo izvajanje."
Konkretnih pripomb na besedilo NSi ni navedel, ker poslanska skupina DeSUS stališča še ni sprejela. Preučili bodo vse pozitivne in negativne učinke predloga in obstoječega zakona ter NSi poslali svoje mnenje. Prikl je sicer poudaril, da je "vsem skupaj v interesu, da dosežemo konsenz na tem področju", od tistih, ki so izgubili življenja, pa bi se morali pietetno in dostojno posloviti.