Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
21. 10. 2014,
11.46

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 21. 10. 2014, 11.46

9 let

Kako je Nigerija premagala ebolo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Medicinske ekipe so našle skoraj tisoč ljudi, ki so bili v stiku z obolelimi.

V Nigerijo je ebola prišla poleti, ko je iz Liberije v Lagos priletel Patrick Sawyer. Na letališču je bil že bolan. Ležal je na tleh v čakalnici in bruhal, prav tako na letalu in nato v rešilcu, ki ga je v Nigeriji odpeljal v bolnišnico. Varnostnik, ki ga je spremljal, je pozneje prav tako umrl za ebolo. Enako tudi štirje od devetih članov medicinskega osebja, ki ga je oskrbelo. Bolnik je namreč trdil, da ima malarijo in da ni bil v stiku z obolelimi za ebolo. Po treh dneh so ugotovili, da ima kljub vsemu ebolo. Umrl je dva dni pozneje.

Toda kljub temu so v Nigeriji nemudoma začeli ukrepati. Skušali so najti prav vse ljudi, ki so v tem času prišli v stik z obolelimi. Medicinske ekipe so dobesedno trkale na vrata in iskale morebitne okužene. Skupaj je v Nigeriji zbolelo 19 ljudi, sedem jih je umrlo. To je glede na to, da ima le prestolnica Lagos 21 milijonov prebivalcev, res majhna številka. Nenadzorovan izbruh bolezni v gosto poseljeni prestolnici bi pomenil katastrofo.

Obiskali 18.500 ljudi Nigerijska javna zdravstvena mreža se je tokrat izkazala in Svetovna zdravstvena organizacija jo daje za zgled drugim državam. Na univerzi v Lagosu so nemudoma vzpostavili laboratorij, v katerem so lahko v 24 urah potrdili diagnoze. Vlada je ustanovila poseben fond, iz katerega so črpali sredstva za boj proti bolezni. Še najbolj fascinantno pa je bilo pravo detektivsko delo, ki ga je opravilo 150 članov medicinskega osebja, ki so iskali vse ljudi, ki so bili v stiku z obolelim Liberijcem.

Opravili so 18.500 pregledov, da so našli vseh 898 ljudi, ki so bili v stiku z virusom. Vse so v času kritičnega obdobja možnosti izbruha bolezni osamili. Iskali so jih celo 500 kilometrov iz Lagosa, saj je ena izmed medicinskih sester, ki je bila v stiku z Liberijcem, odpotovala domov v kraj Enugu. Tam so odkrili, da je bila v stiku z 21 ljudmi. Še več stikov je imela okužena zdravnica, ki je pozneje umrla: pred tem je bila v stiku s 526 ljudmi, z mnogimi od njih se je rokovala.

V poročilu o nadzoru izbruha so zapisali, da je edini način preprečevanja širjenja bolezni "hitro identificiranje in odločne intervencije". Kar je pomenilo, da so morali vsi, ki so kazali že najmanjši sum okužbe, nemudoma v karanteno.

Pomagali tudi plemenski poglavarji Nigerijska vlada je nemudoma začela tudi akcijo ozaveščanja prebivalstva, za kar so angažirali slavne osebnosti, ki so v televizijskih oglasih opozarjaje na nevarnost bolezni. Prav tako so angažirali plemenske in verske voditelje, da so v svojih okoljih širili vedenje o preprečevanju okužb.

Razlika med Nigerijo in drugimi afriškimi državami, kjer se je pojavila ebola, je, da imajo v Nigeriji več zdravnikov in bolnišnic. Prav tako imajo v pripravljenosti posebne ekipe v primerih izbruhov epidemij kolere in virusa Lassa. V boj proti virusu pa so se vključile tudi ekipe fundacije Billa in Melinde Gates. "Države se že vnaprej lahko pripravijo na izbruh z organiziranjem ekip za hitro intervencijo," je za tednik Economist dejal Chris Stokes iz organizacije Zdravniki brez meja.

"Odločilnega pomena je bilo vodstvo in angažiranost vodstva države ter ministrstva za zdravje. Prav tako je pomagalo partnerstvo z zasebnimi fundacijami," so zapisali v poročilu Svetovne zdravstvene organizacije, ko so razglasili, da je Nigerija uradno država brez virusa ebole.

Ne spreglejte