Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
10. 9. 2014,
12.20

Osveženo pred

4 mesece, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Jean Claude Juncker Evropska komisija Alenka Bratušek Gašper Lubej

Sreda, 10. 9. 2014, 12.20

4 mesece, 3 tedne

Juncker o Bratuškovi: Potreboval sem premierko, liberalko in žensko (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Premierka v odhodu Alenka Bratušek bo v Junckerjevi komisiji podpredsednica in bo pristojna za energetiko.

Prihodnji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je objavil razdelitev resorjev v svoji komisiji. Slovenska predstavnica, premierka v odhodu Alenka Bratušek, je po pričakovanjih postala podpredsednica in bo pristojna za energetiko. Prvi podpredsednik je postal Nizozemec Frans Timmermans, preostali podpredsedniki pa so še: Bolgarka Kristalina Georgieva, Finec Jyrki Katainen, Latvijec Valdis Dombrovskis in Estonec Andrus Annsip.

Juncker je na novinarski konferenci med drugim povedal: "Prepričan sem, da bo to zmagovalna ekipa. Jamčim za njihove sposobnosti. Moja ekipa ima devet nekdanjih premierjev ali njihovih namestnikov, poleg tega pa je v ekipi še veliko ministrov in parlamentarcev." Ob tem je Juncker poudaril, da ima v ekipi 11 komisarjev, ki poznajo gospodarstvo in finance, osem pa takšnih, ki odlično poznajo zunanjo politiko, kar je po njegovem prepričanju izjemnega pomena.

Juncker: Slovensko vlado sem prosil za takšen predlog Med novinarskimi vprašanji je Juncker dobil vprašanje tudi na temo Bratuškove oziroma pogled na to, da se je sama predlagala in da je izgubila volitve. Juncker je odgovoril:

"Slovensko vlado sem prosil za takšen predlog. Za podpredsednike komisije sem želel imeti bivše premierke ali premierje. Prav tako sem govoril z bodočim slovenskim predsednikom vlade, ki bo delo prevzel septembra, in mu povedal, da če bo kandidatka za komisarko Bratuškova, boste dobili podpredsedniško mesto, v nasprotnem primeru tega ne bi dobili. Zato mi je dal novi premier pri izbiri proste roke, tudi ker sem mu jasno povedal, da za podpredsednike potrebujem nekdanje predsednike vlad in liberalce." Cerar čaka na ugotovitve KPK Mandatar Miro Cerar je povedal, da je Juncker "seveda nakazal, da se Sloveniji obeta pomembnejši resor in morda tudi mesto podpredsednika komisije, seveda pa je želel imeti pri izbiri enega od treh kandidatov iz Slovenije proste roke. Pojasnil sem mu, da podpiram koalicijska kandidata, in ne gospe Bratušek. Seveda pa nisem mogel preprečiti tega, kar je vlada, ki je ne vodim, že storila – da je gospodu Junckerju omogočila, da odloča o vseh treh. To je zunaj dosega mojih pristojnosti. Ko bom imel svojo vlado in ko bodo znani izsledki KPK, pa se bom temu vprašanju posvetil."

Glede postopka, ki ga proti Bratuškovi vodi protikorupcijska komisija (KPK), je dejal, da je prav, "da počakamo, da se ta postopek konča. Zdajšnja vlada je omogočila kandidaturo gospe Bratušek, jaz pa nimam pristojnosti, da bi v to posegal. Predloga, s katerim se nisem strinjal, zato nisem mogel preprečiti. Ko bo naša vlada nastopila svoje delo, bomo preučili, v kakšnem položaju smo. Slišim, da je gospod Juncker gospe Bratušek dodelil podpredsedniško mesto z zelo pomembnim resorjem. To je za našo državo pomembno priznanje, vendar pa ostaja odprto vprašanje, kaj bo s postopkom pred KPK."

Napovedal je, da bo – če bo KPK ugotovila nepravilnosti – to zadeva, ki jo moramo najprej obravnavati v naši državi. "Seveda pa se moramo potem tudi zavedati, kakšno odgovornost bomo prevzemali pred EU, če bomo morali sprejemati določene odločitve, ampak vlada bo pri teh zadevah zelo odločna."

Karl Erjavec: Energetski resor? Super, krasno. Predsednik DeSUS in zunanji minister v vladi Alenke Bratušek Karl Erjavec pravi, da bi nova vlada morala imeti besedo, če se izkažejo nepravilnosti pri postopku imenovanja Bratuškove. "Predsednik vlade Miro Cerar se je v volilni kampanji zavzemal za visoko stopnjo etičnosti, boj proti korupciji, nepravilnostim. Če bi protikorupcijska komisija dala mnenje, ki za kandidatko ne bi bilo ugodno, bi morala nova vlada o tem nekaj reči. Vemo, da so zaradi mnenja KPK že padale vlade."

Kaj pa, če Slovenija zaradi tega izgubi podpredsedniško mesto v Evropski komisiji? Tu ne gre za podpredsedniško mesto, ampak za etiko in spoštovanje zakona, pravi Erjavec. Njegov komentar na imenovanje Bratuškove na podpredsedniško mesto in energetski resor? "Super, krasno." Dva tisoč dopisnih sej Erjavec sicer vztraja, da je vladni sklep o komisarski potrditvi premierke v odstopu nezakonit. "V več kot dva tisoč primerih dopisnih sej je bilo odločanje vedno na redni seji, ko so trije ministri na dopisni seji zahtevali redno sejo. Menim tudi, da se je pojavil konflikt interesov, ker je Bratuškova glasovala o sebi."

Erjavec se strinja, da poslovnik vlade vseeno omogoča odločanje na dopisni seji, a tega ne omogoča zakon, ki je nad poslovnikom, trdi Erjavec. Sicer se je sam najprej vzdržal glasovanja na dopisni seji, a le zato, ker je pričakoval, da bo seja prekinjena in da bodo odločali na redni seji. Zunanji minister trdi tudi, da bi lahko Slovenija zahtevala in tudi dobila podaljšanje roka za odločitev. Kateri organi bodo povedali svoje? Predsedujoči SD Dejan Židan meni, da je šlo v petek za neobičajno sejo vlade in da morajo zdaj pristojni organi povedati svoje. Ko bodo opravili delo, pa se lahko spet oglasi politika. Tudi Židan je dejal, da je bila praksa do zdaj takšna, da je bila dopisna seja prekinjena, če so vsaj trije ministri glasovali proti. "Poslovnik omogoča drugo pot. Ali je ta pot zakonita ali ne, morajo povedati pravniki in pristojni organi."

KPK je Bratuškovi osnutek ugotovitev poslala v torek Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je Alenki Bratušek osnutek ugotovitev po pregledu postopka izbire kandidata za evropskega komisarja poslala v torek, danes pa bi ga Bratuškova že morala prejeti. Po prevzemu ima sedem delovnih dni časa, da poda svoj ugovor, je danes povedal predsednik KPK Boris Štefanec.

Ne spreglejte