Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Četrtek,
6. 3. 2014,
17.39

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

evropske volitve evropske volitve

Četrtek, 6. 3. 2014, 17.39

8 let, 8 mesecev

Jean Claude Juncker prepričal SDS in SLS, NSi za Michaela Barniera

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Čeprav se SLS in NSi dogovarjata o skupnem nastopu na evropskih volitvah, na kongresu Evropske ljudske stranke (EPP) ne podpirata istega kandidata za predsednika Evropske komisije.

Ljudska stranka Franca Bogoviča bo tako kot SDS Janeza Janše podprla nekdanjega luksemburškega premiera in šefa evroskupine Jeana Clauda Junckerja. Nova Slovenija Ljudmile Novak navija za evropskega komisarja za notranji trg in storitve, Francoza Michela Barniera.

Zakaj Dimitrij Rupel navija za Junckerja? Predsednik odbora za zunanje zadeve pri strokovnem svetu SDS in večkratni zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da na volitvah v največji evropski stranki slovenski glas ne bo odločilen. "Pri nas bolje poznamo Junckerja, ki nam je blizu tudi kot voditelj majhne države. Poleg tega je finančni strokovnjak, ki bi lahko kaj svetoval, če bi ga hoteli poslušati."

Vsi so dobri Predsednica krščanskih demokratov Novakova poudarja, da so vsi trije kandidati dobri (nekdanji latvijski premier Valdis Dombrovskis je sicer tik pred dvodnevnim kongresom, ki se odvija v Dublinu, odstopil od kandidature). Novakova Junckerja označuje za "dolgoletnega pomembnega mož znotraj EU", Dombrovskis je mlad in zagnan politik, ki ga pozna iz Evropskega parlamenta, Barnier pa je s prošnjo za podporo obrnil na Lojzeta Peterleta, evroposlanca iz vrst Nove Slovenije, ki je tudi med uradnimi predlagatelji njegove kandidature.

Za Bogoviča je ključno to, da je Juncker uveljavljen evropski politik, ki je pomemben za stabilnost v Evropi, poleg tega se bo na fiskalnem področju marsikaj dogajalo, poudarja predsednik SLS.

Kaj ima z vsem tem Milošević Dimitrij Rupel pravi, da bo dublinski kongres poslal sporočila sredinski oziroma konservativni javnosti v zvezi s prihodnostjo unije. "Kot je znano, EPP ne hiti s federalizmom. Sicer bo določil kandidate za najvišja mesta v EU, pri čemer se postavlja vprašanje, katera merila so pomembnejša: nacionalna ali ideološka. Glede na navzočnost Ukrajincev bo veliko govora o tamkajšnji krizi. Upam, da bo EPP odločen pri obrambi mednarodnega prava in da se bo spomnil izkušenj z jugoslovansko krizo. Navsezadnje je tudi Milošević reševal Srbe zunaj Srbije."

Rupel tudi meni, da imajo Rusija, Ukrajina in Slovenija nekaj skupnega: nepregledano prtljago iz starih časov, navade nekdanje nomenklature, tajkune oziroma oligarhe.

Iskrice med političnimi tekmeci Ljudmila Novak je prav tako omenila razmere v Ukrajini in dejala, da mir ni samoumeven, ter poudarila pomen demokracije. Glede aktualnih sporov med slovenski desnosredinskimi strankami Novakova pravi, da se lahko pojavijo iskrice, a da je treba gledati v prihodnost in na tisto, kar jih lahko združuje.

Tudi Bogovič poudarja, da je običajno, če se med desnosredinskimi strankami, ki so doma politične tekmice, pojavljajo različna stališča in tudi trenja. "Tu, v Dublinu, imamo priložnost za pogovor. S kolegi iz NSi smo bili skupaj na večerji, na delavnicah pa s kolegi iz SDS."

Družinski prepir ne sme trajati dolgo Tudi Dimitrij Rupel je za premirje: "Ta trenja bi se morala končati. Razlike so dobre in razumljive; neresnične obtožbe, grobosti in žalitve pa koristijo drugim, ne nam. Upam, da bo mogoče ta družinski prepir končati čim prej, čeprav je predvolilni čas kot nalašč za pretiravanja in zaostrovanja."

Ne spreglejte