Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
24. 2. 2022,
21.02

Osveženo pred

2 leti, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,34

40

Natisni članek

Natisni članek

Ukrajina Bruselj vrh EU Janez Janša Janez Janša

Četrtek, 24. 2. 2022, 21.02

2 leti, 8 mesecev

EU z novimi ostrimi sankcijami proti Rusiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,34

40

Premier Janez Janša ob prihodu na vrh EU v Bruslju | Premier Janez Janša je pozdravil odločitev Nemčije o ustavitvi projekta plinovoda Severni tok 2. Verjame, da je to nekaj, kar bo korenito spremenilo "igro", vendar je treba narediti korak naprej. | Foto Reuters

Premier Janez Janša je pozdravil odločitev Nemčije o ustavitvi projekta plinovoda Severni tok 2. Verjame, da je to nekaj, kar bo korenito spremenilo "igro", vendar je treba narediti korak naprej.

Foto: Reuters

Voditelji EU so na izrednem vrhu EU v Bruslju dosegli dogovor o obsežnih sankcijah proti Rusiji v finančnem sektorju, energetiki in prometu. Države članice naj bi jih sprejele "brez odlašanja". Slovenski premier Janez Janša se je pred vrhom zavzel za čim strožje sankcije. Pomembno je, da ruske oblasti čutijo, da je cena, ki jo plačujejo za to agresijo, resnično velika, je dejal ob prihodu na vrh. Ob tem se je zavzel za pomoč Ukrajini in njenemu ljudstvu.

Po besedah Janše je treba pomagati ukrajinski vladi in ukrajinskemu ljudstvu, ki se sooča z rusko vojaško agresijo. "Podpreti jih moramo s humanitarno, gospodarsko in tudi vojaško pomočjo," je dejal slovenski premier, ki je podporo Ukrajini izkazal tudi s kravato v modro-rumeni barvi ukrajinske zastave.

Ob tem je pomembno sprejeti čim strožje sankcije proti ruski vladi, je poudaril Janša. Po njegovem mnenju je ključno, da "čutijo, da je cena, ki jo plačujejo za to agresijo, resnično velika".

Janša je ob tem tudi pozdravil odločitev Nemčije o ustavitvi projekta plinovoda Severni tok 2. Verjame, da je to nekaj, kar bo korenito spremenilo "igro", vendar je treba narediti korak naprej. "Zbudili smo se v drugačni Evropi, v drugačnem svetu in ukrepati moramo v skladu z novimi okoliščinami," je dejal.

Janša za zaprtje zračnega prostora nad Ukrajino

Na novinarsko vprašanje glede pozivov ukrajinskih oblasti k izključitvi Rusije iz mednarodnega bančnega plačilnega sistema Swift pa je Janša dejal, da je to sicer ena od odločitev, ki bi jo bilo treba sprejeti, vendar pa je po njegovem še pomembnejša odločitev, ki ni v rokah Evropske unije, ampak zveze Nato, da se zapre zračni prostor nad Ukrajino. Ukrajinci bodo imeli veliko boljše možnosti za obrambo, če Rusija ne bo v celoti nadzorovala njihovega zračnega prostora, je menil.

Ob tem je izrazil solidarnost z Ukrajino in izrekel upanje, da se bodo Ukrajinci branili, da bodo "preživeli in zmagali".

Janša se je tudi ponovno zavzel za to, da bi Evropska unija Ukrajini čim prej zagotovila perspektivo polnopravnega članstva v EU. V zvezi s tem sta s poljskim premierjem Mateuszem Morawieckim na Evropski svet tudi naslovila posebno pismo, je povedal bruseljskim novinarjem.

Vrh EU naj bi pozval še k tretjemu svežnju sankcij

Voditelji članic EU naj bi drevi na kriznem zasedanju v Bruslju, ki se je začelo ob 20. uri, politično potrdili drugi sveženj sankcij proti Rusiji, obenem pa naj bi pozvali tudi k hitri pripravi nadaljnjih sankcij, torej tretjega svežnja, ki bo vključeval tudi Belorusijo, kaže osnutek sklepov vrha.

Ne spreglejte