Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
5. 3. 2012,
11.16

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Računsko sodišče

Ponedeljek, 5. 3. 2012, 11.16

8 let

Institutu Jožef Stefan negativno mnenje za računovodske izkaze za leto 2009

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Računsko sodišče je Institutu Jožef Stefan izreklo negativno mnenje za računovodska izkaza za leto 2009.

Ugotovili so, da bilanca stanja ter izkaz prihodkov in odhodkov ne prikazujeta dejanskega stanja sredstev in obveznosti v skladu z zakonom. Zaradi napak je bil presežek prihodkov nad odhodki za to leto izkazan bistveno prenizko.

Petkrat prenizko prikazan presežek prihodkov nad odhodki Računovodska izkaza instituta sta presežek prihodkov nad odhodki za leto 2009 izkazala v višini 229.425 evrov, kar je petkrat prenizko in bi moral znašati 1.379.077 evrov. Razlog so previsoko izkazani odhodki v znesku 1.155.369 evrov in previsoko izkazani prihodki v znesku 5717 evrov, ugotavlja računsko sodišče.

Institut ni izkazoval brezplačno pridobljenih umetniških del Revizorji so med drugim namreč ugotovili, da institut v poslovnih knjigah ni izkazoval brezplačno pridobljenih umetniških del, nabavljeno knjižnično gradivo v znesku 43.017 evrov pa je izkazal kot strošek materiala namesto kot amortizacijo.

Sredstva Javne agencije za tehnološki razvoj Republike Slovenije v znesku 64.031 evrov in sredstva ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo v znesku 211.065 evrov je institut izkazoval med prihodki tržne dejavnosti namesto med prihodki javne službe. Med finančnimi naložbami pa je izkazoval naložbo v družbo INEA, v kateri nima več lastniškega deleža.

Naložbe v desetletne obveznice Republike Slovenije v znesku 491.796 evrov je izkazoval med kratkoročnimi finančnimi naložbami namesto med dolgoročnimi in za ta znesek ni oblikoval obveznosti za dolgoročne finančne naložbe.

Naložbe v prostore je izkazal med stroške tekočega vzdrževanja Naložbe v prostore je namesto kot povečanje vrednosti zgradb izkazal med stroški tekočega vzdrževanja v znesku 69.162 evrov, nabavljeno opremo v letu 2009 v znesku 239.527 evrov pa je izkazal med stroški materiala in storitev namesto med opredmetenimi osnovnimi sredstvi. Za neopravljeno storitev je neupravičeno izkazoval kratkoročno terjatev do kupca v znesku 16.594 evrov.

Prav tako med napakami računsko sodišče navaja še, da je institut med stroški materiala in storitev v letu 2009 izkazal stroške v znesku 52.748 evrov, ki so se nanašali na leto 2008.

Sodišče je institutu podalo več priporočil Računsko sodišče je institutu podalo nekaj priporočil, med drugim, da naj sprejme usmeritve, ki bodo zagotovile pravilno in enotno računovodsko opredelitev stroškov vzdrževanja in naložb, ter vzpostavi evidenco izkazovanja terjatev in prihodkov po posameznem stanovanju ter enotno evidenco o zasedenosti službenih stanovanj.

Priporočila sodišča so izvedli že v času do izdaje revizijskega poročila Na Institutu Jožef Stefan so pojasnili, da so se s poročilom računskega sodišča seznanili. Kot so zapisali, poročilo vključuje strokovne računovodske ugotovitve, ki nimajo vpliva na prikaz poslovanja instituta. Petkrat večji presežek prihodkov nad odhodki, kot ga navaja poročilo, bi bil mogoč le v hipotetičnem primeru, v katerem institut ne bi upošteval uredbe o normativih in standardih za izvajanje nacionalnega raziskovalnega in razvojnega programa (NRP), ki določa prenos neporabljenih sredstev v naslednje leto, so pojasnili in dodali, da so vsa priporočila računskega sodišča izvedli že v času do izdaje revizijskega poročila.

Ne spreglejte