Torek, 21. 1. 2025, 5.51
12 minut
Rudarska nesreča
Dva rudarja še iščejo, a je verjetnost, da ju najdejo živa, zelo majhna
Na odkopu v jami Preloge Premogovnika Velenje se je v ponedeljek ob 19.10 zgodil vdor mulja in vode. V nesreči so bili udeleženi trije rudarji. Po informacijah Radia Slovenija so 23-letnega rudarja včeraj našli mrtvega in so ga, kot so povedali celjski policisti, ponoči odnesli iz rudnika. Preostala dva rudarja še iščejo, a je verjetnost, da ju najdejo živa, zelo majhna, je dejal direktor rudnika Marko Mavec.
Celjski policisti so medtem sporočili, da reševanje drugih dveh rudarjev še vedno poteka. "V zvezi z včerajšnjo rudarsko nesrečo, ki se je zgodila v Premogovniku Velenje, lahko potrdimo, da je bila pri reševanju najdena ena oseba, ki je žal pokojna, dve osebi pa sta še vedno pogrešani. Reševanje še vedno poteka. Ogled kraja nesreče opravljajo kriminalisti in policisti, kraj sta si ogledali tudi preiskovalna sodnica in državna tožilka," so zapisali.
V času nesreče je bilo na odkopu 14 ljudi
Iz Premogovnika Velenje so danes sporočili, da je bilo v času nesreče na tem odkopu 14 ljudi. Trenutno reševanje še vedno poteka z reševalno četo Premogovnika Velenje, proizvodnja na odkopih pa je že od ponedeljka zaustavljena.
Glavna rudarska inšpektorica, ki je v premogovnik prišla takoj po nesreči, bo pregled nadaljevala tudi danes. "Kljub vsem varnostnim ukrepom se takih dogodkov ne da predvideti, niti jih napovedati vnaprej. Tragičen dogodek globoko obžalujemo in svojcem izrekamo globoko in iskreno sožalje ter jim nudimo tudi vso pomoč," so še zapisali v Premogovniku Velenje.
Po besedah Mavca se je večina prisotnih rudarjev pravočasno umaknila na varno, trem pa to ni uspelo. Po poročanju Radia Slovenije naj bi rudarji že dlje časa opozarjali, da za varnost ni ustrezno poskrbljeno.
Župan občine Šoštanj Boris Goličnik je za TV Slovenijo dejal, da "upa na čudež", predsednik sindikata Premogovnika Velenje Simon Lamot pa, da se do dveh pogrešanih rudarjev skušajo prebiti, a glede na situacijo, kakršna je, je verjetnost, da ju najdejo živa, zelo majhna.
Vzrok za nesrečo še ni znan
Vzrok za nesrečo še ni znan. Reševalci so v jami, vzpostavili so zračenje, kar jim je omogočilo, da so lahko začeli odkopavati mulj, čeprav je reševanje izjemno težavno, saj mulj in voda skupaj tvorita zelo trdo zmes.
Vse o včerajšnjem dogajanju si lahko preberete tukaj.
Gre tudi za ročno odkopavanje, reševalne ekipe se morajo izmenjevati, s posebnimi dihalnimi aparati pa lahko rešujejo le po štiri ure naenkrat. Ker se je del jame porušil, je intervencija tvegana tudi za reševalce, poroča N1.
V Velenje premier Robert Golob
V Premogovnik Velenje je zjutraj ob 8. uri prispel predsednik vlade Robert Golob. V ponedeljek zvečer je na družbenem omrežju X zapisal, da ga je globoko pretresla vest o tragični smrti v premogovniku. Izrekel je iskreno sožalje družini in svojcem. "Moje misli so z vsemi, ki jih je ta tragedija prizadela. Reševalcem se iskreno zahvaljujem za trud in predanost, da delajo vse, kar je v njihovi moči, " je zapisal Golob. Premierja spremljata ministra Bojan Kumer in Jože Novak.
V rudnik so že v ponedeljek zvečer prišli okoljski minister Bojan Kumer, ki je že napovedal, da bo država prevzela skrb za družine ponesrečenih rudarjev, notranji minister Boštjan Poklukar in v. d. generalne policije Damjan Petrič. Vsi trije so družini umrlega rudarja izrekli sožalje.
Pirc Musar: Pristojne pozivam k temeljiti preiskavi vzrokov za nesrečo
Sožalje svojcem izreka tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar. "Ob tragični nesreči v Premogovniku Velenje izrekam globoko sožalje družini, bližnjim in sodelavcem. Slovenija je v teh težkih trenutkih v mislih z vami," je v objavi na omrežju X zapisala predsednica.
Zahvalila se je tudi vsem reševalcem, ki nesebično sodelujejo v reševalni akciji. "Vaša predanost in pogum sta neprecenljiva."
Pristojne institucije pa je pozvala, da temeljito preiščejo vzroke za to nesrečo, da bi v prihodnje preprečili podobne tragedije in zagotovili varnost vseh rudarjev.
S pridobivanjem informacij bo nadaljevala rudarska inšpekcija
S pridobivanjem informacijam o vzrokih nesreče bo danes nadaljevala tudi rudarska inšpekcija. Če bo mogoče, si bodo rudarski inšpektorji ogledali lokacijo, kjer se je nesreča zgodila, in na podlagi ugotovitev izdelali pisno mnenje o vzrokih zanjo, so sporočili z Inšpektorata RS za naravne vire in prostor.
Rudarska inšpekcija je bila o nesreči obveščena v ponedeljek ob 19.35. Na kraj nesreče sta takoj odšla direktorica inšpekcije za naravne vire in rudarstvo in dežurni rudarski inšpektor, ki sta uvedla inšpekcijski postopek, v okviru katerega bosta odredila ukrepe za zavarovanje dokazov in druge varnostne ukrepe, so še sporočili.