Torek, 29. 9. 2015, 20.44
6 mesecev, 3 tedne
Hladna VW-prha, po kateri ne bo več tako, kot je bilo
Volkswagnova afera s ponarejanjem rezultatov okoljskih izpustov dizelskih motorjev v ZDA odmeva tudi v Evropskem parlamentu, ki bo prihodnji teden o tem opravil razpravo. Vseh osem parlamentarcev iz Slovenije obsoja goljufanje nemškega avtomobilskega velikana, zaradi afere pa pričakujejo ukrepanje Evropske komisije.
Vprašali smo jih, ali bi morali biti standardi ter meritve porabe goriva in izpustov v EU višji in kako bi morali ukrepati Evropski parlament, Evropska komisija in komisarka za transport Violeta Bulc.
Poslanec SDS napoveduje, da Evropska komisija pripravlja nove postopke za testiranje izpustov vozil na cesti, ki bodo dopolnili laboratorijske testne postopke, obenem pa je pozvala nacionalne oblasti, da same izvajajo potrebne teste in o rezultatih poročajo Komisiji.
"Evropski parlament ima zakonodajne pristojnosti za določanje okoljskih standardov in že dalj časa opozarja na spremembo sistema nadzora ter za realnejše vrednotenje izpustov avtomobilov v okolju. Pomembno je, da potrošniki dobijo realno sliko o tem, kar kupujejo," opozarja Fajonova.
"Goljufija je nekaj nesprejemljivega, žal mi je, da bo VW plačal visoko ceno zanjo, a je ta v sorazmerju s težo prekrška." Vajgl napoveduje, da bo afera vplivala na standarde, ki jih bo Evropski parlament določil v sodelovanju s Komisijo. "Človek bi rekel, da po tem dogodku v svetu dizelskih vozil najbrž nič več ne bo tako, kot je bilo."
Pričakuje, da bo Evropska komisija zdaj pohitela z novim predlogom o postopkih testiranja izpustov. "Avtomobilska industrija si mora povrniti zaupanje in upam, da bomo lahko v Evropskem parlamentu čim prej potrdili nove, realistične teste izpustov."
"Si predstavljate, da kupite avto v dobri veri kot zaveden Evropejec, da je vse, kar piše na tehničnih specifikacijah, res, pa se izkaže, da ni tako? Tu nikakor ne gre samo za vprašanje kazni za korporacijo, postavlja se tudi vprašanje, kdo bo potrošnikom povrnil stroške za očitno preplačane standarde, ki niso ustrezali resničnemu stanju."
Šoltes afero vidi kot posledico želje po dobičku, ki je poteptala moralo tudi v tako imenovanih uglednih korporacijah.
Tudi Romana Tomc (EPP/SDS) ostro obsoja Volkswagnovo goljufijo. EU ima visoke standarde, a jih je treba spoštovati. "Vsekakor pa moramo na to afero gledati širše, predvsem v luči sprejema sporazuma TTIP. Kredibilnost evropske avtomobilske industrije je zdaj pod vprašajem."
Meni še, da se mora Evropska komisija osredotočiti predvsem na vprašanje, kako takšne afere v prihodnosti preprečiti, tudi zaradi ugleda evropske industrije.
"Tudi v Sloveniji imamo podjetja, ki kot dobavitelji velikih avtomobilskih koncernov zaposlujejo veliko ljudi. Zato je pomembno, da povrnemo zaupanje kupcev, ki je s tem škandalom ogroženo. Ta primer nas opozarja tudi na to, kako moramo biti previdni pri pretiranem posploševanju, kako je v EU vse boljše v primerjavi z ZDA, kar lahko slišimo v številnih razpravah o TTIP."