Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
27. 4. 2017,
4.14

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,30

5

Natisni članek

Natisni članek

kraja umetnin slike ukradene slike Uršula Belaj Jaša Pollak Mrevlje Sašo Peče

Četrtek, 27. 4. 2017, 4.14

7 let, 3 mesece

Grohar zaželen med tatovi umetnin, enega so ukradli tudi poslancem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,30

5

Pred kratkim so iz hiše na Primorskem ukradli dve sliki sodobnega slovenskega umetnika Jaše Mrevljeta Pollaka. Policija storilce še išče. Na begu so še vedno tudi krivci za najodmevnejšo tatvino umetnin zadnjih let, krajo treh slik Ivana Groharja iz Loškega muzeja.

Tri slike Ivana Groharja, ki jih je neznanec ukradel iz Loškega muzeja od (leve proti desni): Mileva Zakrajšek (vrednost: 100 tisoč evrov), Petermanova Francka (vrednost: 80 tisoč evrov) in Deklica (vrednost: od 20 tisoč do 30 tisoč evrov). | Foto: policija.si Tri slike Ivana Groharja, ki jih je neznanec ukradel iz Loškega muzeja od (leve proti desni): Mileva Zakrajšek (vrednost: 100 tisoč evrov), Petermanova Francka (vrednost: 80 tisoč evrov) in Deklica (vrednost: od 20 tisoč do 30 tisoč evrov). Foto: policija.si

Konec leta 2011 so iz Loškega muzeja v Škofji Loki ukradli tri oljna dela slovenskega impresionista Ivana Groharja, ki so skupaj vredna več kot 200 tisoč evrov. Četrto sliko so storilci odstranili iz okvirja in jo pustili na tleh muzeja. Dve ukradeni sliki sta bili v zasebni lasti, ena v lasti muzeja.

Je bila kraja naročena?

Kdo je slike ukradel in ali je šlo za naročeno krajo, še ni znano, a indici, da bi storilci lahko iskali točno določena dela, obstajajo. Slike namreč niso bile ukradene po vrsti, kot so visele na steni, nam je povedala Uršula Belaj, višja kriminalistična inšpektorica v upravi kriminalistične policije.

"Največja težava pri preiskavah je, da lastniki umetnin nimajo popisanih in fotografiranih," pravi kriminalistična inšpektorica Uršula Belaj. | Foto: policija.si "Največja težava pri preiskavah je, da lastniki umetnin nimajo popisanih in fotografiranih," pravi kriminalistična inšpektorica Uršula Belaj. Foto: policija.si Prav tako obstaja verjetnost, da je šlo za slovenskega storilca oziroma naročnika. Slike slovenskih avtorjev namreč v tujini načeloma niso zanimive, pravi.

Dela Ivana Groharja so med slovenskimi ljubitelji umetnosti zelo zaželena, saj na trgu kroži relativno malo njegovih slik. Tako ni presenetljivo, da so njegove slike zanimive tudi za tatove.

Poškodovane slike našli pri roparju sefov v SKB banki

Ena odmevnejših kraj Groharjevih slik se je zgodila leta 2007, ko so neznanci izkoristili zmedo ob poplavah in iz Groharjeve rojstne hiše ukradli šest slik.

Po naključju so jih policisti našli med preiskavo pri Dejanu Vidmarju, enem od roparjev sefov banke SKB. "Glede na stanje slik ob njihovi najdbi sklepamo, da ni vedel, kaj ima," pravi Belajeva. Vidmar jih je hranil kar v kleti, dobil pa jih je v zameno za neko drugo blago, pravi Belajeva. Poudarja, da so menjave blaga med kriminalnimi skupinami pogoste. Ker je skrival ukradene slike, so Vidmarja obsodili na leto in pol zapora, kdo je slike ukradel, pa ni znano.

Slika Ivana Groharja z naslovom Kozolec je leta 2006 izginila iz pisarne Saša Pečeta. DZ je izginotje prijavil šele 21 mesecev kasneje. | Foto: policija.si Slika Ivana Groharja z naslovom Kozolec je leta 2006 izginila iz pisarne Saša Pečeta. DZ je izginotje prijavil šele 21 mesecev kasneje. Foto: policija.si Državni zbor izginotje slike prijavil po skoraj dveh letih

Leto prej je izginila še ena Groharjeva slika. Med 1. septembrom in 1. decembrom 2006 je iz pisarne v državnem zboru, ki jo je zasedal Sašo Peče, takrat še poslanec Slovenske nacionalne stranke, nekdo ukradel sliko Kozolec. Da slike ni, so ugotovili ob inventuri v začetku leta 2007, izginotje pa so policiji prijavili šele septembra 2008. Na vprašanje, zakaj so izginotje slike prijavili šele tako pozno, nam v DZ niso znali odgovoriti. Zapisali so le, da "ne razpolagajo s podatkom, zakaj je tedanje vodstvo izginotje slike prijavilo leta 2008".


Preberite še:

-> Naložba v umetnine boljša kot v delnice
-> Na dražbi v Ljubljani prodali sliko za 35 tisoč evrov #video
-> Domnevni Salvador Dalí, ki ga je prodajal Furs, je ponaredek


Kipci, ki so jih našli na Gruškovju, so najverjetneje ponarejeni

Novembra 2015 so v enem od šotorov za begunce v sprejemnem centru Gruškovje našli tri kipce. Takrat so menili, da gre za sumerske kipce velike zgodovinske vrednosti, ki bi lahko bili stari 4.500 let. A Uršula Belaj nam je povedala, da obstaja velika verjetnost, da gre za ponaredke.

Policija to še preverja v Siriji in Iraku, kipci pa so shranjeni v Narodnem muzeju Slovenije. Med begunskim valom se je pojavilo veliko ponaredkov kipcev in drugih predmetov kulturne dediščine, ki izvira s teh območij. "Nekateri so s seboj nosili celo turistične spominke in jih v EU prodajali kot originale," pravi Belajeva.

Sliki Fantek in Vojaček, ki so ju pred meseci ukradli iz hiše na Primorskem, sta skupaj vredni 5.800 evrov. Avtor upa, da sliki nista uničeni. | Foto: Osebni arhiv Sliki Fantek in Vojaček, ki so ju pred meseci ukradli iz hiše na Primorskem, sta skupaj vredni 5.800 evrov. Avtor upa, da sliki nista uničeni. Foto: Osebni arhiv

Mrevlje Pollak: Vse, kar si želim, je, da sliki ne bi bili uničeni

Ena od zadnjih tatvin umetnin se je zgodila pred meseci, ko so iz počitniške hiše v Pacugu na Primorskem ukradli dve zgodnji sliki sodobnega slovenskega umetnika Jaše Mrevljeta Pollaka. Avtor vrednost posameznega dela ocenjuje na 2.900 evrov. Iz hiše so tatovi ukradli še nekaj kosov tehnike.

"Vsako delo ima na neki način pomembno mesto v spominu, saj z njim preživiš določen del časa. Občutek je izredno neprijeten, tako kot vsakič, kot ti neznan obraz, senca odtuji nekaj intimnega, samo tebi lastnega," nam je o kraji povedal Mrevlje Pollak. "Vse, kar si želim, je, da sliki ne bi bili uničeni ali zavrženi. Upam, da bosta nekje, nekoč, po nekem nenavadnem naključju ponovno priplavali na površje. Jaz in lastnik bi bila tega zelo vesela," nam je še povedal.


Preberite še: Tožilci obupali nad kontroverznim cenilcem


"Včasih lastnik ve le to, da je bil na sliki šopek rož"

Lani je bilo v Sloveniji 40 tatvin umetnin. Preiskali so jih šest. "Največja težava pri preiskavah je, da lastniki umetnin nimajo popisanih in fotografiranih," nam je povedala Belajeva. Kot pravi, se pogosto zgodi, da oškodovanec ve le to, kaj je bilo na sliki, na primer da je bil na sliki šopek rož, ne pozna pa avtorja, velikosti slike itd. Belajeva zato vsem lastnikom umetnin svetuje, da izpolnijo obrazec, ki so ga pripravili na policiji, in ga shranijo ločeno od umetnin.

 

Ne spreglejte