Četrtek, 10. 7. 2025, 14.11
2 minuti
Golob in koalicija zavita v molk: izjavo dal le Tašner Vatovec

Predsednik vlade je v sredo začel niz pogovorov o obrambnih referendumih, ki jih je napovedal po zeleni luči DZ predlogu Levice za razpis posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov.
Koalicijski partnerji so pred današnjo sejo vlade razpravljali o usodi obrambnih referendumov. Zatem izjav niso dajali, kasneje pa je v izjavi v DZ Matej Tašner Vatovec dejal, da se odločitev o usodi obrambnih referendumov prelaga oz. bodo z njo počakali do petkovega vrha parlamentarnih strank. Konsenza o tem po njegovih besedah še ni. Končni odgovor, na koliko referendumih oz. ali sploh bodo volivci lahko izražali svojo voljo, bo tako po pričakovanjih prinesel petkov vrh parlamentarnih strank.
Predsednik vlade je v sredo začel niz pogovorov o obrambnih referendumih, ki jih je napovedal po zeleni luči DZ predlogu Levice za razpis posvetovalnega referenduma o povišanju obrambnih izdatkov, sledila pa je njegova napoved posvetovalnega referenduma o članstvu Slovenije v Natu, saj da je to edino vprašanje, na katero morajo dobiti odgovor državljanov.
Vatovec: Konsenza o usodi obrambnih referendumov še ni
V Levici medtem še naprej vztrajajo pri izglasovanem referendumu o obrambnih izdatkih, enako so zatrdili poslanci SD kljub besedam predsednika SD Matjaža Hana, da bi podprli umik obeh referendumov.
Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je v DZ o sestanku koalicije o obrambnih referendumih dejal, da konsenza o tem še ni. Na petkovem parlamentarnem vrhu bo jasna usoda referendumov, Levica na umik referenduma o obrambnih izdatkih ne more pristati, je dejal. V Svobodi pa poudarjajo le, da mora biti morebitno referendumsko vprašanje jasno.
Koalicija se je po skoraj dve uri dolgem sestanku dajanju izjav na to temo izognila, kasneje pa je v izjavi v DZ Vatovec dejal, da se odločitev o usodi obrambnih referendumov prelaga oz. bodo z njo počakali do petkovega vrha parlamentarnih strank. Konsenza o tem po njegovih besedah še ni.
Svoboda: Če do referendumov pride, morajo biti vprašanja jasna
"Tega ne morem komentirati, lahko pa rečem, da v Svobodi ostajamo na stališču, da če do referendumov pride, mora biti volja ljudstva jasna, vprašanja morajo biti jasna," pa je na vprašanje, ali so kaj bližje dogovoru, odgovorila podpredsednica in poslanka največje vladne stranke Sara Žibrat.
Za zdaj tako še vedno ni uradno znano, kakšen dogovor bo poskusila doseči politika glede napovedanih referendumov o dvigu obrambnih izdatkov in o članstvu v Natu. Prav tako ne, ali bodo volivci že kmalu izrazili svojo voljo na bodisi dveh referendumih bodisi zgolj na enem ali pa referendumskega izrekanja volivcev sploh ne bo.
Levica pa ta trenutek ne more pristati na umik ali kakšen drug manever, ki bi preprečil njihovo pobudo za referendum o obrambnih izdatkih, pri svojem predlogu referenduma bodo vztrajali, je zatrdil Vatovec.
"Državni zbor je prejšnji teden sprejel odločitev, jaz verjamem oz. upam, da poslanke in poslanci v državnem zboru delujejo v skladu z interesi, ki jih imajo v programih svojih strank in v skladu z interesi prebivalk in prebivalcev te države, ki jih zastopajo," je dejal.
Vodja poslancev najmanjše koalicijske stranke je obenem še poudaril, da je dojemanje parlamenta kot igrišča, na katerem se glasuje "oportuno ali iz inata" proti vladi, neodgovorno. "To veliko pove o poslankah in poslancih, ki na tak način glasujejo, ampak jaz mislim, da rezultat imamo, sklep je sprejet," je izpostavil.
Vrečko: Z veseljem odidemo na volišča in povemo, zakaj smo proti članstvu v Natu
Po besedah koordinatorice Levice Aste Vrečko pa pozdravljajo tudi odločitev Gibanja Svoboda in predsednika vlade, ki so napovedali referendum o članstvu Slovenije v Natu. "Kar se nas tiče, z veseljem odidemo na volišča in povemo, zakaj smo proti članstvu v Natu, in se bomo seveda javno in aktivno zavzemali, da iz te organizacije, ki ne služi miru, ampak vojnam, tudi izstopimo," je še ponovila znano stališče najmanjše vladne stranke.
V koalicijski SD medtem izjav po današnjem sestanku pri predsedniku vlade ne dajejo.
Še vedno ni znano, kakšen dogovor bo poskušala doseči politika
Za zdaj tako še vedno ni uradno znano, kakšen dogovor bo poskusila doseči politika glede napovedanih referendumov o dvigu obrambnih izdatkov in o članstvu v Natu. Prav tako ne, ali bodo volivci že kmalu izrazili svojo voljo na bodisi dveh referendumih bodisi zgolj na enem ali pa referendumskega izrekanja volivcev sploh ne bo.
"To so vse tri možnosti," je pred današnjim srečanjem koalicije dejal namestnik vodje poslancev Svobode Lenart Žavbi. Prepričan je tudi bil, da bo današnji sestanek prinesel "dodatno razbistritev med politikanti in nepolitikanti".
Sicer pa je postregel s kar nekaj kritikami dogajanja na političnem parketu v preteklem tednu, v katerem so po njegovih besedah na plano "priplavale vse kontradiktornosti politikantskih odločitev iz prejšnjega tedna". "Govorim predvsem o opoziciji in delu koalicije," se je obregnil ob stranke, katerih poslanci so na petkovem glasovanju podprli predlog Levice za razpis posvetovalnega referenduma o dvigu obrambnih izdatkov.
Obenem je še ocenil, da bo morebitni referendum o dvigu obrambnih izdatkov samo "derivat ključnega vprašanja", ki je po njegovih besedah vprašanje članstva v Natu. Referendumsko izrekanje o tem so v največji vladni stranki namreč tudi napovedali. A za zdaj še ni jasno, ali bodo tak predlog sploh vložili v DZ.
Zaupanje med Slovenci v to zavezništvo je v teh časih višje, kot je bilo pred več kot dvema desetletjema na referendumu o izrekanju o vstopu v Natu, je sicer danes še dejal Žavbi in se pri tem skliceval na anketo Valicona za portal Siol, ki je izmerila, da bi se 69 odstotkov vprašanih izreklo v podporo članstvu v Natu.
V Levici vztrajajo pri referendumu o obrambnih izdatkih
V predlagateljici referenduma Levici pri referendumu o obrambnih izdatkih vztrajajo. "Upam, da bomo imeli vsaj enega, tega o povečanju obrambnih izdatkov. Kako se bo stvar odvila, pa bomo videli danes in jutri," pa je ob prihodu na koalicijska usklajevanja dejal vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec.
O opozorilih ustavnih pravnikov, da je njihovo predlagano vprašanje nejasno in zavajajoče, pa je dejal: "Saj veste, kako je s pravniki. Vedno se najde nek način, kako interpretirati stvari po svoje." Priznal je sicer, da obstajajo interpretacije, da je mogoče z odlokom referendumsko vprašanje še nekoliko popraviti, a mora ostati to smiselno in vsebinsko podobno že predlaganemu, je poudaril Vatovec.
"Če obstaja možnost in če je ta volja, bomo seveda pomagali pri tem, da se razjasni, ampak mislim, da mora ostati cilj oz. vsebina vprašanja enaka. Ali res želimo povečevati izdatke, tako kot predvideva obrambna resolucija," je še dodal. Da stojijo za referendumom, je zatrdil tudi podpredsednik vlade in minister za delo Luka Mesec.
Boštjančič: Upam, da bo prevladala politična modrost
Pri podpori že potrjenemu referendumu so v teh dneh vztrajali tudi poslanci SD, četudi je predsednik stranke Matjaž Han dejal, da bi podprli umik obeh referendumov. V stranki danes izjav na to temo za zdaj niso dajali.
Podpredsednik vlade in največje vladne stranke, finančni minister Klemen Boštjančič, pa je danes ponovil izjavo iz začetka tedna, da upa, da bo prevladala politična modrost, saj je vprašanje varnosti in Nata pred volitvami neprimerno izrabljati za nabiranje političnih točk. "Dvema tradicionalnima strankama, eni na levi, drugi na desni", ki sta po njegovem mnenju dogajanje v veliki meri sprožili, pa je očital sprenevedanje.