Petek, 11. 4. 2025, 13.15
1 dan, 3 ure
Gibanje Svoboda znova pozvalo k bojkotu referenduma, SDS k udeležbi #video
Gibanje Svoboda državljanke in državljane poziva, naj se ne udeležijo referenduma o zakonu o dodatkih k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Menijo, da je referendum nepotreben, saj novi zakon prinaša izboljšave, ki so v korist tako umetnikom kot celotni družbi. Ravnanje SDS pa ob začetku referendumske kampanje označujejo za škodljivo. "Stranka SDS mora dojeti, da naslednjič na referendum da relevantna družbena vprašanja, ne da referendum zlorablja za obračunavanje s posamezniki," je dejala poslanka Svobode Sara Žibrat. Medtem v SDS pozivajo k referendumu. "V SDS smo pripravljeni na boj, morda celo na mesarsko klanje, kot bi rekel doktor France Prešern," pa je bil jasen poslanec Andrej Hoivik.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, v stranki poudarjajo "pomen spoštovanja in vrednotenja dela vrhunskih umetnikov, ki so s svojim ustvarjanjem pomembno prispevali k slovenski kulturi in identiteti".
"Verjamemo, da je novi zakon korak k večji transparentnosti in pravičnosti pri dodeljevanju dodatkov k pokojninam za izjemne umetnike," so ponovili.
Zloraba in osebno obračunavanje
Menijo, da stranka SDS, ki je bila pobudnica referenduma, zlorablja institut referenduma za svoje politične cilje. "Še več – po našem mnenju je referendum odraz maščevanja predsednika SDS točno določeni umetnici, dobitnici Prešernove nagrade za življenjsko delo, (...) zato je ravnanje SDS sprevrženo, škodljivo za javno blagajno in ga ocenjujemo kot zlorabo instituta referenduma," so zapisali v sporočilu za javnost.
Žibrat: Stranka SDS mora dojeti, da naslednjič na referendum da relevantna družbena vprašanja
Predlagateljem referenduma očitajo, da z umetniki obračunavajo na osebni ravni, individualno. "V Svobodi ne pristajamo na to, da neka strokovna zakonska sprememba postane podlaga za obračunavanje s posamezniki, z umetnostjo in slovenskim narodom, kulturo kot celoto," je v današnji izjavi v DZ dejala poslanka Svobode Sara Žibrat.
Obenem v Svobodi dodajajo, da demokracija ne pomeni zgolj sodelovanja, ampak tudi pravico do neudeležbe. Sporočilo bojkota bo tako po besedah Žibrat jasno: "Stranka SDS mora dojeti, da naslednjič na referendum da relevantna družbena vprašanja, ne da referendum zlorablja za obračunavanje s posamezniki. Danes je na vrsti umetnost, jutri lahko to postane šport ali pa izjemni znanstveniki".
V največji vladni stranki temu odločno nasprotujejo in volivce pozivajo, da na dan referendumskega glasovanja ostanejo doma.
V SDS pričakujejo dober rezultat
Medtem v SDS pozivajo k udeležbi in, kot je dejal poslanec Andrej Hoivik, pričakujejo dober rezultat. Verjame, da bodo s svojimi argumenti k udeležbi prepričali dovolj ljudi, da bo dosežen kvorum, in da bo zakon tudi zavrnjen.
Kot je dejal Hoivik, vse vabijo, da se referenduma udeležijo in da skupaj preprečijo "aroganco vlade Roberta Goloba" in rečejo "stop privilegijem, ki jih Golobova vlada pred pokojninsko reformo namenja peščici izbrancev".
Prepričani so, da je vladno koalicijo, predvsem premierja Goloba, strah glasu ljudstva, zato pozivi k bojkotu referenduma. "Če je ta zakon res tako strokoven in transparenten, potem ne vem, zakaj tako Golob kot ministrica Vrečko pozivata k bojkotu," je dejal Hoivik in dodal, da se veselijo soočenj v kampanji.
Prepričani so, da bodo s svojimi argumenti in podatki prepričali več kot 340.000 ljudi, da se udeležijo tega referenduma, in bo torej kvorum za zavrnitev zakona dosežen. Kot je poudaril Hoivik, so z glasom proti pravi branik slovenske kulturi, pravi branik slovenske umetnosti in bodo "v ponos Francetu Prešernu, po katerem se imenujejo nagrade, ki jih zdaj Levica izkorišča za partikularne interese".
Hoivik: Več sto tisoč upokojencev si ne more privoščiti kina, niti gledališča
Pri tem se je odzval na današnje besede ministrice za kulturo Aste Vrečko. "Tudi mi pozivamo ljudi, naj počastijo kulturo z obiskom kinematografov, gledališča, s prebrano knjigo, vendar naj prej odidejo na referendum," je dejal. A je po njegovih besedah več kot sto tisoč ljudi, predvsem upokojencev, ki si ne morejo privoščiti niti kina niti gledališča, kaj šele obiska kakšne druge kulturne ustanove.
"Odšli pa bodo na referendum, kajti ta je zanje brezplačen. Hkrati pa bo večino stroška referenduma šlo ljudem, torej upokojencem, ki se bodo prijavili za volilne odbore in bodo opravili lepo opravilo, dolžnost, da nadzorujejo in seveda v skladu z ustavo razglasijo rezultat ljudi," je dodal.