Petek, 10. 10. 2014, 16.51
8 let, 7 mesecev
Evropski poslanci iz Slovenije: Zadnjo besedo ima Bruselj
Milan Zver (EPP/SDS) je v pisnem odzivu ocenil, da gre za "še en problematičen postopek imenovanja", odločitev vlade za Bulčevo pa pospremil z besedama, da "ni dobra". "Premier je imel priložnost, da pošlje v Bruselj kandidaturo, ki bi imela najširšo politično podporo, pa te priložnosti ni izkoristil. Odločitev ni bila sporazumna niti v okviru vladajoče koalicije, ampak je bila sprejeta s preglasovanjem, kar bo dodatno slabo vplivalo na politično stabilnost v Sloveniji," je opozoril Zver.
Dodal je, da se premier Cerar tudi ni posvetoval z opozicijskimi strankami, ki so zmagale na evropskih volitvah, in je "tako pokazal, da ne upošteva volje volivcev".
Njegova strankarska kolegica Romana Tomc je poudarila, da je bila odločitev o imenovanju komisarske kandidatke "v rokah vlade, ki za to prevzema vso odgovornost".
Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem) pa je zapisal, da je "očitno tudi odločitev te vlade glede predloga za kandidatko za komisarko pritegnila kar nekaj pozornosti. O ustreznosti te odločitve pa bodo na koncu odločali pristojni odbori Evropskega parlamenta."
Tanja Fajon (S&D/SD) je že pred tem sporočila, da spoštuje odločitev vlade, da kot novo komisarsko kandidatko v Bruselj pošlje ministrico Violeto Bulc. "Upam, da bo Slovenija s to odločitvijo omogočila, da bo Evropska komisija začela delovati pravočasno in da bo pri svojem delu uspešna. To je v interesu vseh," je zapisala.
Ivo Vajgl (Alde/DeSUS) je v odzivu za STA izrazil prepričanje, da je "vlada s premierjem Mirom Cerarjem dobro premislila, koga predlaga na mesto kandidatke za komisarko".
Na odzive evropskih poslancev Franca Bogoviča (EPP/SLS), Lojzeta Peterleta (EPP/NSi) in Patricije Šulin (EPP/SDS) STA še čaka.
Usposobljenost nove slovenske kandidatke bomo ocenili na zaslišanju, nobenih komentarjev ali sodb ne bomo dajali vnaprej, so poudarili v najmočnejši politični skupini v Evropskem parlamentu, desnosredinski Evropski ljudski stranki (EPP). Ob tem so pojasnili, da predsednik politične skupine Manfred Weber izjav v povezavi s slovensko komisarsko kandidaturo danes ne bo dajal.
Fajonovo so v četrtek odločno podprli tudi v njeni skupini. Predsednik politične skupine socialdemokratov (S&D) Gianni Pittella je izrazil prepričanje, da bi bila "naravna kandidatka" za položaj evropske komisarke in da se jim nobena alternativa ne zdi primerna.
Ob tem je predsednik slovenske vlade v četrtek izrazil pričakovanje, da bodo politične skupine v Evropskem parlamentu spoštovale pravni red EU in temeljna načela demokratičnosti pri izbiranju kandidatov za komisarje, danes pa je vlada za kandidatko predlagala Bulčevo.