Torek, 12. 1. 2021, 6.14
3 leta, 11 mesecev
Erjavec: Štirje poslanci DeSUS bodo prispevali podpise za konstruktivno nezaupnico
Predsednik DeSUS in potencialni kandidat za mandatarja za sestavo nove vlade Karl Erjavec je uspel prepričati štiri poslance DeSUS, da bodo prispevali podpise pod predlog konstruktivne nezaupnice, ki jo namerava s strankami KUL vložiti v petek. Skoraj šesturno razpravo je označil za odkrito. Verjame, da bo nezaupnica uspela, sam pa prevzema odgovornost za 43 poslanskih glasov.
Karl Erjavec je pojasnil, da bodo poslanci DeSUS prvopodpisani pod predlog nezaupnice vladi Janeza Janše, ki jo bodo vložili v petek. Poleg njihovih pričakuje tudi podpise poslancev opozicijskih LMŠ, SD, Levice in SAB, ki so vključene v KUL. Z njimi se bo sestal v sredo, podpise in podporo so mu že zagotovili, poroča STA.
Erjavec je današnjo razpravo s poslanci DeSUS, ki pa izjav ne dajejo, označil kot odprto in odkrito. Spomnil je, da so že dolgo politični sopotniki in stari prijatelji. Zanikal je ter za laž označil grožnje in izsiljevanje poslancev. Poročanje o tem je označil za spine, ki imajo določen namen. "Pogovorili smo se kot pet zrelih možakarjev," je še dodal.
Verjame v uspeh nezaupnice
Erjavec verjame, da bo konstruktivna nezaupnica uspela oziroma jim bo uspelo oblikovati novo vlado. Tudi če ne bi, pa poslanci DeSUS ne bodo mogli podpirati aktualne vlade in ne bo posebnih posamičnih dogovorov, je opozoril. Če so opozicija, so pač opozicija, sklepi sveta stranke so po njegovih besedah jasni.
Povedal je še, da je bila današnja razprava dolga predvsem zato, ker so analizirali dogodke v DeSUS v lanskem letu. Spomnil je, da so imeli dva kongresa in je bilo potrebno preveriti situacijo na terenu. Podrobno so se pogovorili tudi o tem, kakšen bo status DeSUS v novi vladi. Dogovorili so se, da bi imeli poleg mandatarja še enega ministra. Bo pa to stvar nadaljnjih pogovorov, če bo nezaupnica uspela, je dodal Erjavec. Spomnil je, da potrebujejo tudi glasove iz SMC.
"To je najmanj, kar bi tudi sama pričakovala, glede na to, da tudi druge opozicijske stranke prispevamo svoje podpise," je v izjavi novinarjem v DZ pred odločitvijo poslancev Desusa povedala Tanja Fajon. Če podpisov poslancev DeSUS ne bo, bo po njenih besedah vredno razmisleka, ali bi vseeno vlagali konstruktivno nezaupnico, a ta trenutek pričakuje 43 podpisov poslancev.
SD še ni prispeval podpisov
Erjavec se je danes sestal tudi s poslanci SD, ki jih je obvestil o pogovorih pred vložitvijo konstruktivne nezaupnice. Poslanci SD se pod predlog nezaupnice še niso podpisali. Po besedah Fajonove bodo v sredo na sestanku zbrali vse podpise. Zagotavlja pa, da podpirajo tako vložitev konstruktivne nezaupnice kot Erjavca.
"A to ni projekt Karla Erjavca, ni projekt enega človeka. Je projekt enakovrednih partnerjev, skupaj bomo sodelovali. Gre za idejo in željo, da zamenjamo to škodljivo vlado," je poudarila.
Razlogov za menjavo vlade je po njenem mnenju veliko. Naštela je neuspešno obvladovanje epidemije covida-19, nedosledne ukrepe, korupcijske afere in nedoslednosti. "Želim si normalizacije odnosov, dosledne in spoštljive komunikacije in da z alternativnim programom, ki ga dajemo na mizo, pokažemo, da smo pripravljeni prevzeti odgovornost," je še dejala Fajonova, piše STA.
Zagotovila je, da ni bojazni, da bi se potencialna vlada KUL sesula sama vase, saj da ne bodo ponavljali napak levosredinskih vlad iz preteklosti. Kot je povedala, so se marsikaj naučili ter v zadnjem obdobju precej izboljšali sodelovanje in vzpostavili zaupanje.
Po njenih ocenah ima KUL zelo dober alternativni program. SD je bila po besedah Fajonove motor programskega delovanja KUL, "imajo svojo strategijo za izhod iz zdravstvene, gospodarske in socialne krize ter jasno vizijo, kako Slovenijo peljati do rednih volitev".
Računajo na posamezne poslance SMC
Poleg glasov poslancev DeSUS bi stranke KUL za uspeh konstruktivne nezaupnice morale pridobiti tudi nekaj glasov poslancev SMC. Ta stranka je sicer pred nekaj dnevi ponovno sporočila, da Erjavca za mandatarja ne bo podprla, da pa ostaja SMC ob provokacijah SDS odprta za sodelovanje z vsemi.
V Levici po besedah koordinatorja Luke Mesca računajo, da ne bodo vsi poslanci SMC ravnali tako, kot predvideva njihov predsednik Zdravko Počivalšek, ampak bodo izkoristili svojo ustavno pravico, da ravnajo po lastni vesti, še piše STA.
Stranka DeSUS očitno ni enotna, kar je mogoče sklepati iz pisma MO Ljubljana DeSUS, kjer podpisana Marija Horvat Branka Simonoviča poziva, naj še naprej konstruktivno delujejo v obstoječi koaliciji. Celotno pismo si lahko preberete spodaj:
Preberite še:
56