Torek, 17. 12. 2024, 6.36
1 ura, 20 minut
DZ o predlogu opozicije za razrešitev Klakočar Zupančič
Na poslanskih klopeh bo danes predlog opozicije za razrešitev predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič. Poslanci SDS in NSi ji očitajo kršenje poslovnika DZ, ustave, zakonov in neprimerno vedenje, prva med poslanci pa vztraja, da stoji za vsemi svojimi odločitvami. Glede na parlamentarna razmerja je uspeh predloga malo verjeten.
Nesoglasja med opozicijskima strankama in predsednico DZ so postala stalnica tega sklica DZ, predlog za razrešitev Klakočar Zupančič pa je sledil postopanju predsednice DZ ob predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki so ga predlagali v SDS.
Ti Klakočar Zupančič očitajo kršenje poslovnika DZ, ki določa, da se predlog uvrsti na dnevni red prve naslednje seje DZ, če je vložen najkasneje 30 dni pred to sejo, Klakočar Zupančič pa je to storila pred potekom 30-dnevnega roka.
V predlogu za razrešitev so predlagatelji, ob poslancih SDS so podpise prispevali tudi poslanci NSi, med očitki nanizali tudi grožnje poslancem in oviranje ustanovitve preiskovalne komisije, ki bi pod drobnogled vzela delovanje podjetij v slovenski energetiki. Zaradi tega je opozicija že jeseni Klakočar Zupančič kazensko ovadila.
Predsednica DZ je v torek, dan pred glasovanjem o svoji razrešitvi, enako kot v dosedanjih izjavah, poudarila, da stoji za vsako svojo odločitvijo in je zadovoljna z doslej opravljenim delom. Tudi tiste poteze, ki jih problematizira opozicija, so po njenem prepričanju pravno argumentirane in utemeljene ter jih doslej ni nihče argumentirano pravno zavrgel.
Za razrešitev predsednika DZ je na tajnem glasovanju potrebnih 46 poslanskih glasov, predlagatelji jih imajo skupaj 32. Glede na parlamentarna razmerja in v javnih izjavah izraženo podporo Klakočar Zupančič v koalicijskih vrstah, bi bil uspeh opozicijskega predloga presenečenje.