Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
6. 3. 2013,
18.12

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Državni svet Mitja Bervar Gregor Virant

Sreda, 6. 3. 2013, 18.12

8 let, 7 mesecev

Državni svetniki odslej upravičeni do največ 1737 evrov bruto mesečne sejnine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Državni svetniki bodo na podlagi novele zakona o funkcionarjih v državnih organih lahko odslej prejeli mesečno plačilo največ v višini tretjine osnovne plače predsednika DS, kar je 1737 evrov bruto.

V DS so pojasnili, da sodi osnovna plača predsednika DS v 64. plačni razred in je januarja oz. februarja letos znašala 5211,10 evra bruto, kar pomeni, da so svetniki odslej upravičeni do nadomestila v višini največ 1737 evrov bruto. Po podatkih DS so lani za sejnine 39 državnih svetnikov namenili 478.472,86 evra bruto, pri čemer so sejnine izplačali za obdobje od decembra 2011 do oktobra 2012. Povprečna mesečna sejnina je lani po podatkih DS znašala 1115,32 evra bruto. Povprečna mesečna sejnina je lani znašala 1115 evrov bruto Sejnino so izplačevali za udeležbo državnega svetnika na seji DS, na seji komisije, interesne skupine ali kolegija DS in v primeru, ko je bil državni svetnik poročevalec v DZ, za udeležbo na sejah parlamentarne skupine Globe in za članstvo v delovnih telesih DZ. Proračunska sredstva DS se vsako leto manjšajo Kot so pojasnili, mora DS sprejeti notranji pravilnik, ki bo urejal izplačila državnim svetnikom, zato v tem trenutku ne morejo govoriti o zneskih, ki jih bodo prejemali državni svetniki. Pravilnik pa bo usklajen z novelo zakona ter s finančnimi okviri, ki jih postavlja proračun države, so poudarili in dodali, da se proračunska sredstva DS vsako leto in z vsakim rebalansom državnega proračuna manjšajo. DS tako niti ne razpolaga z zadostnimi sredstvi za izplačilo z novelo določenega najvišjega mesečnega plačila za sejnine, saj bi v primeru takšnega izplačila letos potrebovali okoli 813.000 evrov. Po podatkih DS je letos za državne svetnike namenjenih okoli 696.000 evrov, kar pa poleg sejnin vključuje še stroške poti v tujino, potne in druge stroške.

Bervar: Mislim, da je DS v teh kriznih časih zelo dobrodošel Sprejem novele zakona o funkcionarjih v državnih organih je v parlamentarno proceduro vložil DS. Po besedah predsednika DS Mitje Bervarja je predvsem pomembno, da so jim po 20 letih obstoja DS in po petih poskusih za zakonsko ureditev plačila za opravljanje funkcije državnega svetnika poslanci dali možnost, da bodo lahko imeli pravo zakonsko podlago, ki jim bo omogočala plačilo državnih svetnikov za opravljeno delo. Novela prav tako omogoča, da bo plačilo državnih svetnikov urejeno v skladu z revizijskim poročilom računskega sodišča in odločbo ustavnega sodišča, je povedal Bervar.

"Mislim, da je DS v teh kriznih časih in časih, ko je potreben dialog s civilno družbo in z različnimi interesnimi skupinami, zelo dobrodošel in da je prav to smisel DS, da se ne vpleta v določeno politiko, ampak da dela na javnih posvetih," kot je bil npr. posvet Kultura včeraj, danes, jutri. Ob tem je Bervar pojasnil, da pripravljajo tudi posveta o Slovenskem državnem holdingu in o volilnih sistemih v Sloveniji. Predsednik DS je prepričan, da prav plačevanje dela državnih svetnikov omogoča, da DS opravlja to svojo funkcijo.

Virant: Zdaj, ko mi ni uspelo ukiniti DS, moram spoštovati obstoj te institucije DZ je omenjeno novelo v torek sprejel s 40 glasovi za in 39 glasovi proti. Proti zakonu so glasovali v SDS, DL, NSi in DeSUS, za pa v PS, SD in SLS. Jeziček na tehtnici je bil predsednik in poslanec DL Gregor Virant, ki se je pri glasovanju vzdržal. Glede tega je v izjavi V DZ spomnil, da je velik zagovornik ukinitve državnega sveta in je tudi vložil predlog za ukinitev DS, vendar z njim ni uspel. "Zdaj, ko mi ni uspelo ukiniti DS, moram spoštovati obstoj te institucije. Nisem zamerljiv in maščevalen in mislim, da jim je treba omogočiti zakonske podlage za delovanje," je dodal.

Po njegovih besedah se v poslanski skupini DL dostikrat dogaja, da različno glasujejo, saj vsak razmišlja s svojo glavo. "To ni nič neobičajnega, to je nasploh značilno za stranke z liberalno usmeritvijo," je prepričan Virant.

Ne spreglejte