Sreda, 24. 12. 2014, 10.59
8 let, 8 mesecev
Deset kolumn, ki so leta 2014 najbolj odmevale
Vsak dan lahko na Planet Siol.net preberete novo kolumno piscev, ki s svojim mnenjem pogosto razburkajo slovensko medijsko sceno.
Kdo in s katero kolumno je bil letos najbolj odmeven?
1. Miha Mazzini po zaslišanju Alenke Bratušek za podpredsednico Evropske komisije.
"Ob zaslišanju Alenke Bratušek za podpredsednico Evropske komisije smo uživali ob tuji nesreči in se zato zdaj počutimo sposobnejše, večvredne, skratka, narcisizem, ki je že tako med višjimi v svetu, je še malo zrasel."
2. Janez Šušteršič po parlamentarnih volitvah o poražencih in zmagovalcih.
"Toda bodimo pošteni: če je Cerar res maček v žaklju, potem smo vsi skupaj do zdaj ocenjevali – in volili, kdor pač je – zgolj žakelj. Če uporabim bodočemu premierju ljubo frazo: govoriti o politični opredelitvi Mira Cerarja bi bilo danes še preuranjeno."
3. Miha Mazzini o slovenskih podjetjih, odpuščanjih in slovenskem socialnem čutu.
"Smo družba skrajne egalitarnosti, ki nam jo omogoča negativna selekcija. Torej je normalno, da najbolj sposobne odpustimo. Naj si najdejo poklic, v katerem bodo nesposobni in nesrečni, skratka, morajo se normalizirati."
4. Janez Šušteršič pred parlamentarnimi volitvami: primerjava stranke Mira Cerarja in Gregorja Viranta.
"Novi obrazi so že po definiciji ljudje, ki se s politiko prej niso ukvarjali ali pa so v njej ali na njenem robu ohranili videz strokovnosti. V tem je velik del skrivnosti njihovega začetnega uspeha. Ljudje v njihovi neobremenjenosti vidijo upanje, če ne že kar zagotovilo, da bodo ravnali drugače od starih."
5. Luka Lisjak Gabrijelčič o Alenki Bratušek in njenem političnem udejstvovanju.
"Vprašati se moramo: če je neprimerna za komisarsko mesto – ali je bila primerna za funkcijo predsednice vlade? Ali to pomeni, da so merila v slovenski politiki tako nizka?"
6. Luka Lisjak Gabrijelčič o dogajanju po komisarskem zaslišanju Alenke Bratušek.
"Ves spekter bruseljskih analitikov je celo popoldne složno utripal v zgražanju, ki je počasi prehajalo v posmeh, nazadnje pa celo v pomilovanje. Zaslišanje Alenke Bratušek je bila polomija kolosalnih razsežnosti."
7. Luka Lisjak Gabrijelčič o Ljubljani: gre za najlepše ali najgrše mesto na svetu?
"'Najlepše mesto' je zlagana fraza, ki zakriva velikanske težave, s katerimi se spopada prestolnica. Od neučinkovitega javnega prometa (ob delovnikih popoldne od Bežigrada do središča potrebuješ približno toliko časa kot z enega konca Barcelone na drugega), propadanja stavbne dediščine v predmestjih, ozkogledne kulturne politike mestnih oblasti in njihovega prezira do civilne družbe, pa do odtekanja javnega denarja v dvomljive naložbe."
8. Janez Šušteršič po kongresu in razkolu v stranki Pozitivna Slovenija.
"V petek sem bil med kratko vožnjo od taksista deležen več politične modrosti kot potem ves konec tedna ob spremljanju političnih odzivov na pozitivni kongres. Razburil se je, češ, državi gre slabo, politiki bi morali reševati težave, oni se bodo pa zdaj šli nekih volitev."
9. Luka Lisjak Gabrijelčič o Janezu Janši in njegovih odzivih na kolumne.
"A četudi bi obstajali krogi, ki brez moje vednosti sobivajo ob meni in sestankujejo s F21, pa ne obstaja nobena čudežna formula, prek katere bi zla semena njihovega sestankovanja preskočila v moje možgane in tam rodila premisleke, ki se odražajo v mojih tekstih."
10. Samo Rugelj o tem, da ni dovolj, če iskalci zaposlitve pošljejo le elektronsko sporočilo in mislijo, da jim bo to prineslo službo.
"Z dobro punco želite preživeti kar nekaj skupnega časa, se imeti z njo prijetno ter z njo deliti pomemben del vsakodnevnega življenja. Če vam je z njo fino, se ne sprašujete o tem, ali bi jo morali zapustiti. Podobno je s službo."