Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
10. 2. 2017,
12.02

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Yellow 5,08

16

Natisni članek

Borut Pahor Vladimir Putin Rusija Slovenija

Petek, 10. 2. 2017, 12.02

6 let, 7 mesecev

Tudi Vladimir Putin bi želel graditi drugi tir

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Yellow 5,08

16

Borut Pahor Vladimir Putin | Foto Reuters

Foto: Reuters

Ruski predsednik Vladimir Putin je na srečanju z Borutom Pahorjem v Moskvi izrazil željo po sodelovanju ruskih podjetij pri gradnji drugega tira in prenovi ljubljanske toplarne. Putin je tudi dejal, da nima nobenih zadržkov do srečanja z Donaldom Trumpom v Sloveniji.

Ruski predsednik je na novinarski konferenci po pogovorih izpostavil sodelovanje ruskih železnic pri posodobitvi slovenskih železnic in gradnji drugega tira železniške proge med Divačo in Koprom ter sodelovanje ruskih podjetij pri prenovi ljubljanske toplarne, ki bi s trdih goriv prešla na plin.

Putin je omenil tudi, da se ruski energetski gigant Gazprom s slovenskimi partnerji pogovarja o novi petletni pogodbi o dobavi zemeljskega plina Sloveniji. Slovenska stran je pred Pahorjevim obiskom izražala upanje, da bo več sto milijonov evrov vredna pogodba med Gazpromom in Geoplinom podpisana že danes, a se strani še pogajata.

Slovenija bo kljub sankcijam dvignila blagovno menjavo nad milijardo evrov

Pahorja v Moskvi spremlja močna gospodarska delegacija, v kateri je 45 gospodarstvenikov in 32 slovenskih podjetij.

Slovenska in ruska podjetja podpisala številne pogodbe

Slovenska in ruska podjetja so danes ob obisku Pahorja v Moskvi podpisala skupno 14 pogodb v vrednosti več kot pol milijarde evrov. Med njimi jih je več povezanih s pridelavo hrane. 

Riko je tako podpisal pogodbi za gradnjo dveh tovarn za predelavo žita, Duol je ruskim podjetjem prodal tehnologijo za izdelavo napihljivih rastlinjakov, proizvajalec peči za pekarne Gostol Gopan pa z ruskim prehrambnim podjetjem ter Tulskim Hlebokombinatom.

Tudi druge danes podpisane pogodbe spodbujajo razvoj ruske industrije. Iskratel bo sodeloval pri modernizaciji jedrnega omrežja Rustelekoma, Bosio je podpisal pogodbo o izdelavi peči za kovačnico, Iskra zaščite in Elteza pa pogodbo o prenosu know-howa. In net media in podjetje Transkoder sta podpisala pogodbo o nabavi tehnologije za transkoding TV signalov. Podjetje Tevel je podpisalo pogodbo o umetniškem sodelovanju z Modno hišo Nine Ručkine, podjetji NPO vektor in Tajfun Planina pa memorandum o sodelovanju.

Sporazum o sodelovanju sta podpisali tudi Pošta Slovenije in Pošta Rusije, Univerza v Ljubljani pa je podpisala memoranduma z univerzo Inopolis ter Severnokavkaško univerzo.

Riko podpisal za sto milijonov evrov pogodb

Podjetje Riko, ki ga vodi Janez Škrabec, bo v Rusiji gradilo "tovarni na ključ" za predelavo pšenice. | Foto: Bor Slana Podjetje Riko, ki ga vodi Janez Škrabec, bo v Rusiji gradilo "tovarni na ključ" za predelavo pšenice. Foto: Bor Slana Direktor inženiring podjetja Riko Janez Škrabec je vrednost pogodb, ki jih je podpisal danes, ocenil na več kot sto milijonov evrov. Pojasnil je, da bo šlo za "tovarni na ključ" za predelavo pšenice. Dodal je, da Rusija pridela veliko pšenice, ima pa velik manko kapacitet za njeno predelavo. Ena od tovarn bo stala v agrarni Orlovski regiji. Na tem projektu bo po Škrabčevih besedah lahko sodelovala tudi vrsta slovenskih podjetij.

Dušan Olaj, direktor in ustanovitelj družbe Duol, bo ruskim kupcem prodal tehnologijo izdelave napihljivih rastlinjakov in pravice, da te prodajajo na območju Rusije. "Ideja je, da v dveh, treh letih na področju Krasnodarske regije postavimo tri tovarne, kjer bodo Rusi proizvajali te rastlinjake, istočasno pa bo ta proizvodnja že skupek sodelovanja na tretjih trgih. Računamo, da bi šli z ruskimi partnerji v Srednjo Azijo in Iran," je pojasnil Olaj.

Slovenski predsednik je še dejal, da Slovenija kljub sankcijam in poslabšanim odnosom med Rusijo in EU kolikor je mogoče sodeluje z Rusijo. Če bodo kmalu podpisane vse predvidene pogodbe, bomo po njegovem mnenju kljub sankcijam dvignili blagovno menjavo nad milijardo evrov, kar je sicer še vedno manj od potencialov.

Pahor za umiritev razmer v Ukrajini

Pomemben pogoj za okrepitev sodelovanja Pahor vidi v umiritvi razmer na vzhodu Ukrajine, ki bi po njegovem prispevala tudi k izboljšanju odnosov med EU in Rusijo.

Borut Pahor Vladimir Putin | Foto: Reuters Foto: Reuters Putin je povedal, da je Pahorja seznanil z dogajanjem na vzhodu Ukrajine, ter poudaril nujnost spoštovanja dogovora iz Minska.

Putin: Ljubljana dober kraj za dialoge takega tipa

Ruski predsednik se je zavzel tudi za izboljšanje odnosov z ZDA, ki so se, kot je dejal, v zadnjih letih zelo poslabšali. Kot je dejal, upa na boljše odnose med državama na vseh področjih, a to je po njegovem mnenju odvisno tudi od ZDA in njihovega novega predsednika Donalda Trumpa.

Putin je povedal, da je Slovenija izrazila pripravljenost, da bi gostila srečanje med njim in novim ameriškim predsednikom. Dejal je, da je "Ljubljana dober kraj za dialoge takega tipa" in da nima nič proti srečanju v Sloveniji, a vprašanje je, ali bo do tega prišlo.

Ob uradnem obisku slovenskega predsednika v Moskvi sta Slovenija in Rusija danes podpisali sporazum o sodelovanju na področju preprečevanja pranja denarja in financiranja terorizma, memorandum o sodelovanju na področju gozdarstva in program skupnih ukrepov za obdobje med letoma 2017 in 2018 za področje turizma.

Pahor se je srečal še z ruskim premierjem Dmitrijem Medvedjevom, pred Kremljem pa je položil venec na grob neznanega junaka. 

Pred podpisom pogodb je v Moskvi potekala tudi rusko-slovenska poslovna konferenca z okroglo mizo, na kateri so sodelujoči zavzeli za krepitev gospodarskega sodelovanja Med državama.

Udeležence konference je uvodoma nagovoril predsednik Pahor, ki je med drugim dejal, da slovenski in ruski narod veže stoletno prijateljstvo, državi pa obeležujeta 25-letnico diplomatskih odnosov. Po njegovih besedah trenutno odnose med Ljubljano in Moskvo obremenjujejo poslabšani odnosi med EU in zvezo Nato na eni ter Rusijo na drugi strani. Poudaril je, da Slovenija želi to premagati tudi zato, da bi okrepili gospodarsko sodelovanje. "Slovenija sedaj okreva, a zaradi poslabšanja odnosov smo drugič v kratkem času priča zmanjšanju blagovne in storitvene menjave," je priznal. Dodal je, da z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom želita z obiskom dati priložnost slovenski in ruski poslovni skupnosti za nov zagon, seveda kolikor je to možno zaradi omejitev, ki jih ima kot članica EU.

Zunanji minister Karl Erjavec je izpostavil neizkoriščene možnosti za dodatno izboljšanje gospodarskega sodelovanja. S sopredsedujočim medvladni komisiji za gospodarsko sodelovanje, ruskim ministrom Nikolajem Nikiforovom pa sta izpostavila pozitivne učinke delovanja komisije za gospodarsko sodelovanje med državama.

Ob Pahorjevem obisku je največji ruski poslovni dnevnik Komersant danes izšel s prilogo Slovenija vabi, ki je posvečena predstavitvi slovenskih podjetij in možnostim sodelovanja z njimi. Predstavlja tudi Slovenijo kot turistični cilj.

Borut Pahor Vladimir Putin | Foto: Reuters Foto: Reuters Pahor je v Moskvo prispel iz Berlina

Pahor je v Moskvo prispel iz Berlina, kjer se je v sredo srečal z nemško kanclerko Angelo Merkel in predsednikom Joachimom Gauckom, v nedeljo pa se bo ustavil še v Kijevu, kjer se bo sestal z ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom.

Putina želi prepričati o premirju
Pahor v Moskvo odhaja z željo, da bi Putina prepričal o vzpostavitvi premirja v vzhodni Ukrajini, piše bruseljski spletni medij Politico. "Politično rečeno je namen mojega obiska prepričati Putina, da naredi gesto dobre volje," je v četrtkovem intervjuju za Politico dejal Pahor.

"Tja odhajam kot prijatelj Moskve, ki bo prijatelja pozval, naj pokaže politično modrost in s premirjem v Ukrajini naredi pravo stvar," je v pogovoru v Berlinu dejal Pahor.

Slovenija do Rusije bolj nevtralna kot druge članice Nata

Kot piše Politico, visoka diplomacija ni prva stvar, ki bi jo človek povezal s Slovenijo, a predsednik Pahor utegne to spremeniti. Ob ameriški prvi dami, ki je bila rojena v Sloveniji, ter tesnih odnosih z Moskvo in Berlinom skuša voditelj alpske državice doseči, da bo njegova država na svetovnem odru igrala večjo vlogo, dodaja.

Politico izpostavlja, da je Slovenija ena redkih držav, ki jo je Putin v zadnjem času obiskal. Čeprav je Slovenija članica Nata in podpira evropske sankcije proti Moskvi, je do Rusije bolj nevtralna kot mnogo drugih zaveznic, kar se lahko pojasni z zgodovinskimi razlikami.

"Moja država ni nikoli izkusila brutalnosti ruske Rdeče armade," je v pogovoru dejal Pahor.

 

Ne spreglejte