Torek, 13. 5. 2014, 8.41
8 let, 9 mesecev
Bo Nataša Pirc Musar ostala brez direktorskega stolčka?
Tako v podrobnem pravnem mnenju trdi profesor z ljubljanske pravne fakultete Rajko Pirnat, ki dodaja, da je avtonomijo javnega zavoda treba zaščititi pred politiko. Za jutri je zato sklicana izredna seja programskega sveta RTV, na kateri lahko še enkrat volijo novega generalnega direktorja.
Sterže je, čeprav je bil po statutu politične stranke Zares politični funkcionar še pred štirimi leti, podpisal izjavo, da pet let pred imenovanjem v programski svet RTV, kar eksplicitno prepoveduje zakon o RTV, to ni bil. V programski svet RTV ga je potrdil tudi državni zbor.
RTV Slovenija je pri pravniku Pirnatu prosila za naslednja pojasnila:
– Ali drži, da Sterže 19. decembra 2013, ko je bil imenovan za svetnika programskega sveta RTV, ni izpolnjeval pogojev za članstvo in kaj to pomeni za zakonitost njegovega mandata? – Kaj pomeni Steržetovo imenovanje za zakonitost imenovanja generalnega direktorja RTV? – Ali je sklep o imenovanju generalnega direktorja lahko izpodbojen in kdo ga lahko izpodbija? – Kako naj ravna programski svet v zvezi s sprejetimi sklepi o imenovanju generalnega direktorja s 7. aprila 2014?
Steržetov glas ne bi smel vplivati na odločanje programskega sveta, vendar pa se je ravno to zgodilo pri imenovanju generalnega direktorja RTV Slovenija.
Nezakonitega imenovanja v programski svet ni moglo biti zaradi spregleda ali malomarnosti. Najmanj član organa stranke Zares (Sterže) je moral vedeti, da je član organa politične stranke, zato je zavestno kršil zakon. Takšne kršitve zakona in ustavnih pravic ter posledic, ki so s tem nastale, ni mogoče dopustiti, vendar pa je treba pri tem upoštevati postopkovna pravila, ki omogočajo odpravo nastalih posledic.
V drugem krogu je zaradi spornega glasu izpadel eden od kandidatov, ki bi se sicer lahko uvrstil v naslednji krog glasovanja. V tretjem krogu pa je bil sporni – petnajsti – glas ključen za imenovanje generalne direktorice. Takšno ravnanje je bistvena kršitev postopkovnih pravil, vendar to ne pomeni, da je odločitev neobstoječa. So pa zoper omenjeno kršitev na voljo izpodbojna pravna sredstva.
Tega zagotovo ni storila Ljerka Bizilj, dozdajšnji direktor Marko Filli, ki je izpadel v drugem krogu, pa prejšnji teden ni želel odgovoriti na vprašanje, ali se je zoper odločitev programskega sveta morda pritožil. Včeraj nam je Filli dejal: "Spoštujem odločitev programskega sveta in nisem sprožil sodnega spora."
Pirnat meni, da sklepa o obnovi glasovanja, če bi ga programski svet sprejel, ne bi bilo mogoče sodno izpodbijati. Takšen sklep bi tudi zadržal izvršitev prve odločitve o izbiri, torej imenovanje Pirc Musarjeve na položaj generalnega direktorja RTV Slovenija.
Programski svet mora sicer o izbiri generalnega direktorja odločiti v razumnem času, še navaja pravno mnenje Rajka Pirnata. Kandidati za generalnega direktorja imajo po prejemu obvestila o izbiri možnost tožbe na delovnem sodišču.
"Pravkar ste me ujeli pri pogajanjih s honorarnimi sodelavci," nam je včeraj povedala Pirc Musarjeva. Na naše vprašanje, ali je že aktivna v RTV, nam je odgovorila: "Poslušam stvari, ki me čakajo takoj po 26. maju. Nič drugega."
Na vprašanje, ali je svoja protikandidata res prepričevala, naj se ne pritožita na sporno odločitev programskega sveta o njenem imenovanju, je odgovorila: "Jaz sem se z gospodom Fillijem pogovarjala o tem, kako se je odločil, pa morate vprašati njega. Dejansko sem mu samo povedala, kaj pravi pravo."