Petek, 27. 11. 2015, 9.08
8 let, 7 mesecev
Begunski centri po državi v veliki meri prazni
Tisoč beguncev je v Slovenijo prispelo z vlakom, ki je dopoldan v spremstvu hrvaških policistov pripeljal na mejni prehod Dobova. Po opravljenih policijskih postopkih, zdravstveni in humanitarni oskrbi so jih z vlakom in avtobusi napotili proti Jesenicam, kjer so prečkali mejo v Avstrijo.
Trenutno je po navedbah Policijske uprave Novo mesto v sprejemnem centru v Dobovi še 51 migrantov, ki bodo v večernih urah v spremstvu slovenskih policistov nadaljevali pot v notranjost države.
Po napovedih hrvaških varnostnih organov bo po 21. uri iz Slavonskega Broda v Slovenijo prispel naslednji vlak, na katerem naj bi bilo nekaj več kot tisoč migrantov.
Turška obalna straža je v okolici čolna našla trupla štirih afganistanskih otrok. Drugi dve otroški trupli pa so našli ob čolnu, ki je potonil ob jugozahodni obali Turčije in je bil namenjen proti grškemu otoku Kos.
V Slovenijo je od sredine oktobra vstopilo 268.619 migrantov, v četrtek jih je prvič od takrat vstopilo manj kot dva tisoč. V nastanitvenih centrih jih je bilo danes ob 6. uri 116, medtem ko so bili sprejemni centri prazni. Od 20. oktobra je državo zapustilo 258.686 migrantov.
ZDA naj bi izrazile pripravljenost na sodelovanje, katerega podrobnosti še dodelujejo, šlo pa naj bi za izmenjavo informacij med udeleženci evropske operacije proti tihotapcem ljudi v Sredozemlju od Libije do Bližnjega vzhoda z ameriško šesto floto, ki je nameščena v Sredozemlju.
ZDA lahko pomagajo na t. i. balkanski poti in na morju. EU je predlagala, da ZDA pomagajo z urjenjem in tehnično opremo tranzitnim državam Zahodnega Balkana za boljši nadzor na mejah in procesiranje ljudi.
Ministrstvo za zunanje zadeve in ministrstvo za notranje zadeve smo prosili za pojasnila glede omenjene pomoči. Iz MNZ so sporočili, da niso seznanjeni s tem, da bi EU zaprosila ZDA za pomoč, "niti to ni bilo predmet razprav na delovnih telesih iz pristojnosti MNZ ali Policije".
"Politico.com v članku poroča o osnutku oz. delovni verziji internega dokumenta Evropske komisije," pa poudarjajo na ministrstvu za zunanje zadeve in dodajajo, da pri begunski in migracijski krizi ne gre za problematiko skupine držav, ampak za evropsko problematiko, ki se pa lahko učinkovito naslovi na globalni ravni, še posebej, ko govorimo o vzrokih krize, zato podpirajo aktivnosti Evropske komisije pri zagotavljanju globalne odgovornosti in solidarnosti s strani partnerskih držav.