Avstrija se z Nemčijo in Slovenijo dogovarja za omejevanje prihoda migrantov in za skupno nadziranje zunanje schengenske meje na slovensko-hrvaški meji, je potrdilo avstrijsko notranje ministrstvo.
Kot je povedal predstavnik službe za stike z javnostmi na avstrijskem notranjem ministrstvu Karl-Heinz Grundböck, so konkretnejši pogovori o skupnem sodelovanju nemške, avstrijske in slovenske policije pri nadzoru slovensko-hrvaške meje potekali v sredo med generalnima direktorjema avstrijske in slovenske policije. Vendar politične odločitve na vrhu še ni, zato tudi še ni konkretnejših podrobnosti o načrtu, npr. koliko policistov bi kje delovalo, je pojasnil. O skupnem projektu teh držav je danes poročal avstrijski časnik Kronen Zeitung.
Avstrija ne želi iti po poti Nemčije
Zaostrovanje se je začelo omenjati po odločitvi Nemčije, da zavrne vstop tistim migrantom, ki želijo nadaljevati pot prek Nemčije. Zato je tudi Avstrija začela podrobneje pregledovati migrante, ki prihajajo iz Slovenije. "Ne želimo ravno omejevati števila migrantov na tak način, kot to dela Nemčija, a glavni cilj Avstrije je, da se ohrani schengenski dogovor v okviru članic schengna in hkrati okrepi nadzor na zunanjih schengenskih mejah," je povedal Grundböck.
Avstrija s petkom ne bo zaostrila postopkov na meji
Kronen Zeitung je poročal tudi, da naj bi avstrijska vlada že ta petek zaostrila svojo politiko v migrantski krizi in predvsem poostrila nadzor na meji s Slovenijo. Grundböck je pojasnil, da se to v petek še ne bo zgodilo, se bo pa verjetno konec meseca, a predvsem v smislu podrobnejšega nadzora migrantov, tudi ob spremljavi "tehničnih omejevalnih ukrepov".
Notranje ministrstvo: Do dokončnih dogovorov še ni prišlo
Na slovenskem notranjem ministrstvu teh medijskih poročil niso želeli potrditi. Dejali so le, da trenutno potekajo pogovori na različnih ravneh, s katerimi iščejo ustrezne rešitve za obvladovanje migracijskih tokov. "Do dokončnih dogovorov še ni prišlo. Poudarjamo, da za zdaj vse poteka tekoče in brez posebnosti," so še zapisali v sporočilu.
Avstrija v zadnjih 20 dneh na meji zavrnila kar 3.000 migrantov
Avstrijska policija je migrante, ki so želeli vstopiti v državo, zavrnila, ker so lagali o državi izvora. Tiskovni predstavnik avstrijske policije Rainer Dionisio je za nemški časnik Die Welt dejal, da je zavrnitev migrantov posledica poostrenega nadzora na meji s Slovenijo.
Ob tem je pojasnil, da vse prebežnike, ki trdijo, da prihajajo iz Sirije, Iraka ali druge nevarne države z območja Bližnjega vzhoda, na meji zaslišijo, ob tem pa tolmači preverjajo njihov naglas. Če se izkaže, da so lagali o državi izvora, jim ne dovolijo vstopa v državo. Med njimi prevladujejo Maročani in Alžirci, a tudi državljani drugih držav. Te migrante nato Avstrija vrne Sloveniji.
Avstrija zahteva, da so migranti identificirani
Slovenski organi poudarjajo, da migranti ob vstopu v Slovenijo običajno navedejo resnične podatke, a se nato avstrijski policiji zlažejo, da bi imeli boljše možnosti za azil. Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic je včeraj poudaril, da Avstrija še naprej sprejema vse migrante, a da zahteva, da so vsi identificirani in da so znane države njihovega izvora. V Sloveniji zavrnjene migrante znova preverjajo in jih nato še enkrat predajo Avstriji.
Samo letos je Avstrija na meji zavrnila 1572 migrantov
Z notranjega ministrstva so na sporočili, da se je dodatna jezikovna kontrola na vstopni točki Karavanke/Rosenbash pričela 26. decembra, tega dne pa so tudi začeli zavračati prve skupine tujcev.
Avstrija sproti pošilja sezname zavrnjenih migrantov. Slovenija v skladu z dogovorom vse tudi sprejme in jih praviloma namešča v Center za tujce. Z vsemi je policija naknadno opravila razgovore glede identitete in državljanstva in jih ponovno predala avstrijskim varnostnim organom.
Hrvaška je z vračanjem migrantov že seznanjena
Z zavrnitvami in pogoji vstopa za migrante je notranje ministrstvo na skupnem sestanku v Avstriji seznanilo tudi Hrvaško in jim naznanilo, da bodo od njih zahtevali iste pogoje za sprejem in začeli z vračanjem migrantov na enak način.
Kot še pravijo, je Slovenija v preteklosti hrvaškim varnostnim organom že zavrnila tujce, ki niso prihajali iz ogroženih območij. Enako bodo postopali v primeru, če bo Avstrija sprejela odločitev, da migrantov te kategorije ne bo več sprejemala in Hrvaška je s tem seznanjena.