Petek, 25. 4. 2014, 22.34
8 let, 8 mesecev
Ali je bila Nataša Pirc Musar sploh zakonito izvoljena?
V začetku aprila je bila na glasovanju za mesto generalnega direktorja oziroma direktorice RTV Slovenija izvoljena Nataša Pirc Musar, ki sicer ravno v teh dneh končuje drugi mandat na položaju informacijske pooblaščenke.
Pirc Musarjeva je v tretjem krogu s 15 prejetimi glasovi premagala Ljerko Bizilj, že krog pred tem je izpadel dozdajšnji direktor javnega servisa Marko Filli, ki so mu nekateri pred tem napovedovali celo možnosti za zmago in ponoven direktorski mandat.
Zakaj?
Eden od programskih svetnikov, ki je Pirc Musarjevi oddal glas podpore, gre za Matjaža Steržeta, naj bi po trditvah nekaterih svoj položaj zasedal nezakonito. Leta 2010 je bil namreč Sterže predsednik pokrajinskega odbora stranke Zares, pokrajinski odbor pa je po statutarnih določilih Zaresa organ stranke.
Zakon o RTV v 17. členu z določbo, da v "programski svet ne morejo biti izvoljene oziroma imenovane osebe, ki so ob imenovanju ali v obdobju petih let pred imenovanjem bile člani organov političnih strank", takšno članstvo v programskem svetu izrecno prepoveduje.
Iz podatkov o glasovanju za generalnega direktorja izhaja, da je prav glas Matjaža Steržeta odločilno vplival na rezultate v dveh krogih glasovanja. Če Steržetovega glasu v drugem krogu glasovanja ne bi bilo, dozdajšnji generalni direktor Marko Filli ne bi izpadel, podobno pa v tretjem in hkrati zadnjem krogu Nataša Pirc Musar ne bi dobila potrebnih 15 glasov.
Podobno kot Jerovšek tudi pravnik Rajko Pirnat meni, da so "organi stranke tisti, ki so pooblaščeni, da v imenu stranke in zanjo delujejo kot za celotno pravno osebo, je pa to svet stranke praktično zagotovo".
V poslanski skupini SD so nam pojasnili, da je predsednik DZ Janko Veber že 17. aprila prejel dopis programskega sveta RTV in prošnjo za razjasnitev legitimnosti mandata. Šele v četrtek ta teden pa ga je posredoval na mandatno volilno komisijo državnega zbora, ki bo zadevo obravnavala na seji 7. maja.
Kolikor je znano, pritožbe prav tako ni vložila Biziljeva, saj naj bi bila naveličana "teh igric in nesposobnosti".
"S tem nimam nič. Niti programski svet s tem ni imel nič. To je čisto izven rok vseh nas, ki smo korektno sodelovali in to v korektnem speljanem postopku. Kar zadeva pravo, bi moj mandat visel na nitki kvečjemu, če bi bila kršena procedura na programskem svetu. Tudi če bi nekdo sprožil spor na upravnem sodišču, bi to kot predhodno vprašanje obravnavalo vprašanje, kako je postopek izbire programskih svetnikov potekal v državnem zboru. Če povem bolj preprosto: recimo, da bi en poslanec sedel v državnem zboru in bi mu odvzeli mandat in bi potem rekli, da bodo vse zakone, ki so jih sprejeli v tem sklicu, preprosto razveljavili. Pravo se ne ukvarja s špekulacijami, kaj bi bilo, če gospod ne bi sedel v svetu oziroma če bi sedel kdo drug. Pravo na ta način ne more funkcionirati."
Članstvo v politični stranki je sicer po ustavi zagotovljeno vsakemu državljanu, je še dejal Sterže.