Francoska socialistična vlada je napovedala, da ne bo dosegla zastavljenih ciljev pri zmanjševanju proračunskega primanjkljaja, saj gospodarstvo še vedno ni dovolj močno.
To pomeni, da ne bodo upoštevali proračunskih pravil za države članice, ki jih je uvedel EU in ki jih močno podpira uradni Berlin. Napoved je bila podana tik pred javno objavo podatkov o skrčenju francoskega gospodarstva za 0,3 v zadnjem četrtletju lanskega leta, s čimer je gospodarska rast na celoletni ravni ostala blizu ničle. Ker kazalci kažejo, da se gospodarska rast ne bo vrnila vsaj do druge polovice letošnjega leta, je francoski predsednik François Hollande že na začetku tega tedna napovedal umik pred tem zastavljenih ciljev glede rasti in nižanja proračunskega primanjkljaja. Kot je pojasnil, nima smisla, da bi se držali ciljev, če jih ne bodo dosegli. Izjavo so številni razumeli kot napoved o nižanju optimistične ocene o 0,8-odstotni gospodarski rasti v letošnjem letu, poroča Financial Times.
Tudi premier in finančni minister potrdila slabše napovedi
To pa bo imelo neugodne posledice v odnosu do evropskih partnerjev, ki jim je Hollande obljubil, da bo Francija rešila svoje, z dolgovi močno obremenjene javne finance. Tudi francoski premier Jean-Marc Ayrault je v sredo izjavil, da proračunski primanjkljaj letos po vsej verjetnosti ne bo znižan na tri odstotke, vendar se je hkrati zavezal k temu, da ga bo Francija do leta 2017 odpravila. Finančni minister Pierre Moscovici, ki je več mesecev vztrajal, da bodo dosegli zastavljene cilje, je ta teden prav tako spremenil svoje stališče in tudi sam začel govoriti o spremenjenih ciljih in ponovni evalvaciji obstoječih. Ob tem je še poudaril, da Francija ne namerava uvajati varčevalnih ukrepov.
Komisija in OECD v svojih napovedih bolj pesimistična
Po navedbah francoskega statističnega urada, Insee, je proizvodnja v zadnjem četrtletju padla za 2,3 odstotka, k čemur so pripomogle vse glavne industrije v Franciji. Bolj pesimistične napovedi o gibanju francoskega gospodarstva bolje obveščenih ne presenečajo. Evropska komisija je tako že napovedala, da bo gospodarska rast v tej državi največ 0,4-odstotna, primanjkljaj pa bo vsaj 3,5-odstoten. Še nekoliko bolj pesimistični so bili v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), kjer so Franciji letos napovedali le 0,3-odstotno rast. Kako bodo na tovrstne obete gledale preostale članice Evropske unije in ključne finančne ustanove ter trgi, bo vidno v naslednjih tednih.