Torek, 4. 11. 2014, 9.11
7 let, 11 mesecev
Za iskanje nafte in plina v hrvaškem Jadranu šest ponudb
Zagreb je v okviru razpisa ponudil možnost raziskav na 29 raziskovalnih območjih, dozdajšnje prijave pa so vezane na 15 območij, je pojasnil hrvaški minister za gospodarstvo Ivan Vrdoljak, ki je s prvim krogom razpisa zadovoljen, saj so se prijavile "eminentne in strokovne energetske družbe", ki "zadovoljujejo najbolj zahtevne okoljevarstvene standarde".
Spomladanske predstavitve razpisa so se udeležili predstavniki 40 energetskih družb iz vsega sveta, kot so Exxon, Total, Gazprom, Lukoil, JP Nippon, RWE, Turkish Petroleum, Hellenic Petroleum in Ina. Približno 20 družb je odkupilo dokumentacijo, s čimer so v Zagrebu zaslužili približno dva milijona evrov.
Direktorica hrvaške agencije za ogljikovodike Barbara Dorić je pojasnila, da bodo ponudbe začeli pregledovati danes in da za zdaj ne morejo uradno povedati, katere družbe so se prijavile na razpis.
Raziskovalna območja merijo od tisoč do 1600 kvadratnih kilometrov. Osem jih je v severnem, 21 pa v srednjem in južnem hrvaškem Jadranu.
Na podoben način so se odzvali tudi v Črni gori. Vlada v Podgorici je sporna območja razglasila za svoja. "Če to razumemo kot nek začetek arbitražnega postopka o meji med Črno goro in Hrvaško, bo dobro. Če gre za neko trdo stališče Črne gore, pa ga bodo morali spremeniti," je izjavil hrvaški premier Zoran Milanović, ki je prepričan, da so sporna območja hrvaško ozemlje.
V Banskih dvorih pričakujejo, da bo Hrvaška po začetku izkoriščanja najdišč postala energetsko vozlišče v tem delu Evrope, ki bo zagotovilo ugodne cene energentov.
Drugi krog razpisa naj bi sledil marca 2015, ko bodo znana tudi raziskovalna območja v celinskih delih Hrvaške.