Ker vlada predloga sprememb proračuna za 2012 zaradi predčasnega izteka mandata ni poslala v DZ, so v zraku tudi sredstva za prvi obrok plačila državnih obveznosti do Slovenskih železnic.
Ministrstvo za promet, ki je sredstva za ta namen predvidelo v spremembah proračuna za 2012, namreč ni imelo podlage za sklenitev pogodbe z železnicami.
Država naj bi železnicam letno plačala 26,8 milijona evrov
Terjatve Slovenskih železnic do države zaradi pretakanja sredstev iz tovornega prometa v infrastrukturo v preteklosti v višini 134,26 milijona evrov se priznavajo z novelo zakona o Slovenskih železnicah, ki je bila uveljavljena v začetku junija. Država naj bi obveznost do železnic poravnala v letih od 2012 do 2016, in sicer vsako leto po 26,8 milijona evrov.
"Vlada je opozarjala, kaj se bo zgodilo, če bo izglasovana nezaupnica"
Prvi denar za obrok je država rezervirala v spremembah proračuna za 2012, ki pa zaradi predčasnega izteka mandata vlade niso romale v državni zbor. "Vlada je opozarjala, kaj se bo zgodilo, če bo izglasovana nezaupnica. Ta je bila izglasovana in spremembe proračuna za 2012 niso prišle v DZ, zato ministrstvo ni imelo podlage za sklenitev pogodbe s Slovenskimi železnicami," je ob robu novinarske konference, namenjene predstavitvi dosežkov ministrstva za promet v tem mandatu, povedal minister, ki opravlja tekoče posle, Patrick Vlačič.
Sredstev za prvi obrok plačila terjatev Slovenskih železnic tako država ni mogla zagotoviti, bo pa to po Vlačičevih besedah ena prvih nalog, ki bo čakala naslednjo vlado.
Morebiten izpad bi lahko ogrozil likvidnost Slovenskih železnic
Slovenske železnice so sicer vseh 134,26 milijona evrov, ki so zagotavljali kapitalsko ustreznost družbe in omogočili implementacijo določil zakona o družbi Slovenske železnice, že vknjižile v bilanco. Na železnicah poudarjajo, da bi morebitni izpad obveznosti države lahko ogrozil likvidnost Slovenskih železnic. Vlačič je na vprašanje, ali bi neizplačilo prvega obroka lahko ogrozilo likvidnost železnic, poudaril, da država terjatve ni priznala zaradi likvidnosti, temveč zaradi preteklih obveznosti.