Lani je svoje najemnike prijavilo 30 tisoč najemodajalcev, kar je okoli deset odstotkov več kot leta 2012. Kazen za črno oddajanje je do 400 evrov, najemodajalce pa velikokrat prijavijo sosedje.
Število prijavljenih najemnikov se iz leta v leto povečuje, v zadnji treh letih je zraslo za okoli 30 odstotkov. Stojan Glavač z davčne uprave pravi, da se lahko najemodajalci, čeprav je rok za prijavo potekel že pred enim mesecem, samoprijavijo in se s tem izognejo kazni. "Ko davčni inšpektor ugotovi kršitev, je prepozno in bo najemodajalec kaznovan z globo do 400 evrov," pravi Glavač in dodaja, da je nemogoče oceniti, koliko ljudi svojo nepremičnino oddaja na črno.
Skoraj 3 tisoč prijav sosedov
"O številu kršitev je zelo težko govoriti, saj je bilo v okviru projekta nadzora v večjem številu primerov ugotovljeno, da zavezanci premoženje oddajajo v brezplačno uporabo sorodnikom (prvi in drugi dedni red) in s tega naslova ne prejemajo dohodkov, zavezanci, ki prejemajo dohodke, pa so vložili samoprijave. Poleg tega so zavezanci že sami sprejeli dejstvo, da izvajamo nadzor, kar se odraža v večjem številu vloženih napovedi," še pravi Glavač, ki pojasnjuje, da lahko v primeru, ko zavezanec pri pozivu poda izjavo, da nepremičnine ne oddaja v najem, davčni urad po zakonu poda poizvedbo na elektropodjetja, energetiko, komunalo. Tam dobi potrditev o tem, da je stanovanje prazno. Če ni tako, se vodijo nadaljnji postopki. Sicer pa so v zadnjih treh letih in pol na davčni upravi prejeli skoraj tri tisoč prijav tretjih oseb.