Sobota, 4. 5. 2013, 10.11
7 let, 9 mesecev
Lani dodana vrednost v gradbeništvu močno pod povprečno
Dodana vrednost na zaposlenega je bila v industrijskih dejavnostih za 10 odstotkov višja, v gradbeništvu pa za 23 odstotkov nižja od povprečne vrednosti.
Medtem ko je dodana vrednost na zaposlenega v industrijskih dejavnostih lani dosegla 36.226 evrov, je ta v gradbeništvu dosegla le 25.332 evrov. V storitvenih dejavnostih je znašala 35.590 evrov in je bila za osem odstotkov višja od povprečne v državi.
Skupaj se je bruto dodana vrednost na zaposlenega lani po preračunih Urada RS za makroekonomske analize iz razvoj (Umar), saj statistični urad podatkov za lani še ni objavil, gibala nekje na ravni iz leta 2008. V letih 2009 in 2010 je bila nižja od lanske, medtem ko je leta 2011 dosegla 33.263 evrov oz. najvišjo vrednost v obdobju 2005 do 2012.
Medtem ko so realne stopnje rasti v gradbeništvu v obdobju 2005 do 2007 v povprečju dosegale štiriodstotno rast, so v obdobju 2008 do 2012 beležile v povprečju 6,5-odstotni padec. V prvem obdobju so bile v povprečju visoke rasti v industriji (sedem odstotkov), nižje kot v gradbeništvu pa v storitvah (2,7 odstotka). V drugem obdobju se je slika spremenila in so pozitivne ostale le v industriji (dva odstotka), prav tako negativne kot v gradbeništvu pa so bile v storitvah (-0,6 odstotka).
Slovenija je po zadnjih razpoložljivih podatkih dosegala nekaj več kot 80 odstotkov povprečne produktivnosti EU (po kupni moči). Produktivnost, izmerjena kot razmerje med bruto domačim proizvodom, izraženim v standardih kupne moči, in številom zaposlenih, je leta 2011 znašala 80,6 odstotka povprečja EU, kar je približno za tri odstotne točke nižje kot ob začetku krize leta 2008, so navedli v Umarju.
V prvih dveh mesecih letos je bil medletno večji za 2,6 odstotka, kar gre pripisati predvsem rasti izvoza na trge izven EU. Vzpodbudna je rast izvoza tudi na trge nekdanje Jugoslavije, kar po mnenju analitikov Umarja nakazuje na proces diferenciacije regionalne strukture slovenskega izvoza. Ob tem pa pričakujejo tudi hitrejšo rast tehnološko zahtevnejših proizvodov razen cestnih vozil, ki naj bi še naprej upadal.
Glede izvoza v območje evra, ki je še vedno slovenski glavni izvozni trg, Umarjevi analitiki rast pričakujejo šele v drugi polovici leta, saj se pričakuje postopno izboljšanje gospodarskih razmer. Tako bi napoved za letos v višini 1,2-odstotne rasti izvoza lahko ostala in bila višja od lani dosežene v višini 0,3 odstotka, so še ocenili.
V izvoznih pričakovanjih so precejšnje razlike med panogami. Podjetja, vezana zgolj na avtomobilsko industrijo, realne rasti ne pričakujejo, medtem ko je industrija za investicijsko potrošnjo bolj optimistična, so navedli v zbornici.
Država je februarja sprejela Slovensko industrijsko politiko, ki prinaša usmeritve za prestrukturiranje obstoječe industrije s ciljem povečati dodano vrednost na zaposlenega in ustvariti nova delovna mesta. Kot so izpostavili v Umarju, bo treba oblikovati še izvedbene ukrepe, medtem ko v zbornici opozarjajo, da so ti zapisani šele na papirju, gospodarstvo pa potrebuje njihovo realizacijo.