Petek, 9. 1. 2015, 10.23
7 let, 11 mesecev
Kdo plačuje ceno za neustrezen sistem pobiranja cestnin v Sloveniji?
Slovenija nujno potrebuje spremembo sistema cestninjenja, saj bo obstoječi sistem težko vzdržen še v prihodnje. Z uvedbo elektronskega cestninjenja tovornega prometa odlašamo predolgo. Z njim bi lahko pobrali več cestnine, ekološka obremenitev bi bila manjša, znižali bi se tudi stroški pobiranja cestnin. K temu nas obvezuje tudi zaveza do EU.
Po nekaterih napovedih bi se to lahko zgodilo že konec tega leta ali v začetku prihodnjega, a zaradi preteklih izkušenj, ko sta bila razveljavljena že dva razpisa za izbiro izvajalca, to ni gotovo. Še vedno tudi ni jasno, ali bo sistem deloval na mikrovalovni tehnologiji (na tej deluje tudi sistem ABC) ali satelitski. Za njegovo izvedbo je sicer zadolžena Družba za avtoceste (Dars), projekt pa pripravljajo skupaj s predstavniki ministrstva za finance in ministrstva za infrastrukturo.
Prav tako bo po besedah infrastrukturnega ministra Petra Gašperšiča treba zagotoviti pogoje za nemoteno servisiranje posojil Darsa, ki so zavarovana s poroštvom države. "Ne moremo si privoščiti, da bi bilo za katero od teh poroštvo unovčeno," je napovedal ob predstavitvi kandidature za ministra. Ker je večina tovornjakarjev na slovenskih avtocestah tujcev, bi tako v primeru unovčevanja državnih garancij slovenski davkoplačevalci vožnjo tujcem subvencionirali za nazaj.
Nato je vlada leta 2008 po hitrem postopku uvedla vinjete za osebna vozila, ki naj bi bile začasna rešitev do uvedbe elektronskega sistema cestninjenja. Takrat je pojem družbene sprejemljivosti za voznike osebnih vozil postal nepomemben, saj ti z vinjeto še danes plačujejo uporabo vsakega kilometra avtoceste. Družbena sprejemljivost odprtega sistema cestninjenja pa je ostala za voznike tovornih vozil, ki jim obstoječi cestninski sistem omogoča vožnjo brez plačila cestnine po kar 70 odstotkih slovenskega avtocestnega križa. Čeprav to na Darsu in ministrstvu za infrastrukturo zanikajo, dejstva kažejo drugačno sliko.
Na ministrstvu za infrastrukturo sicer pravijo, "da bi to pogojno veljalo le, če bi vsa tovorna vozila avtocesto zapustila in se izognila plačilu cestnine na odsekih, kjer je v veljavi odprt sistem, kar pa se v praksi ne dogaja." Dodajajo še, da na vzporednem državnem cestnem omrežju velja prepoved tovornega prometa. To sicer drži, a ne za tovornjake z največjo skupno maso med 3,5 in 7,5 tone.
Po trditvah Darsa je razpisna dokumentacija za vzpostavitev elektronskega cestninskega sistema pripravljena, v teku pa je usklajevanje s predstavniki države glede nadaljevanja projekta. Nov sistem naj bi po Darsovih ocenah začel delovati eno leto po podpisu pogodbe z izbranim izvajalcem.
Uvedba elektronskega sistema cestninjenja se po trditvah ministrstva predvideva zgolj za vozila, katerih največja dovoljena masa presega 3,5 tone, za osebna vozila pa še naprej ostaja v veljavi vinjetni sistem cestninjenja.