Četrtek, 20. 2. 2014, 20.06
3 leta, 7 mesecev
Kaj prinaša interventni zakon za odpravo posledic žleda
![](/media/img/81/49/630ad5b5d04849ce6ee2.jpeg)
Zakon poenostavlja postopke na področju prostorskih in gradbenih ukrepov in prinaša posebno ureditev za določanje katastrskega dohodka. Naravna nesreča v obliki žleda med 30. januarjem in 10. februarjem je po oceni vlade povzročila enega najobsežnejših škodnih dogodkov v zadnjih desetletjih. Praktično vsa družbena, gospodarska in naravna področja so utrpela velike izgube.
Predlog zakona zato prinaša nujne interventne, sanacijske in preventivne ukrepe za odpravo posledic žleda, ki je prizadel Slovenijo. Predlog zakona prinaša tudi podlago za povračilo neposredne škode in dodelitev državnih sredstev pri posameznem oškodovancu.
Pri ostalih objektih pa se obnova po tem zakonu izvede tako, da se glede na prvotno zgrajeni objekt ne spremeni njihova namembnost, zunanjost, velikost in vplivi na okolje. Za potrebe obnove objektov gospodarske infrastrukture se šteje, da so dela izvedena v skladu s prostorskimi akti, tudi če so dela, potrebna za njihovo obnovo, izvedena znotraj območja varovalnega pasu prvotnega objekta gospodarske infrastrukture.
Investitor načrtovane gospodarske infrastrukture, ki je za gradnjo pridobil gradbeno dovoljenje pred 31. januarjem 2014, pa gradnja zaradi posledic naravne nesreče po tem zakonu ni mogoča, lahko zahteva podaljšanje veljavnosti gradbenega dovoljenja skupaj za obdobje treh let.
Investitor načrtovane gospodarske infrastrukture lahko zahteva podaljšanje veljavnosti gradbenega dovoljenja tudi v primeru, če je bilo gradbeno dovoljenje že podaljšano. Lastniki zemljišč ob prometni ali energetski infrastrukturi in zemljišč, po katerih poteka energetska ali prometna infrastruktura, morajo upravljavcem prometne oziroma energetske infrastrukture dopustiti dostop do infrastrukture in izvedbo sanitarne sečnje in drugih varstvenih del.
Zaradi izvajanja sanacijskih ukrepov za odpravo posledic žleda v gozdovih bo uporabnikom in vzdrževalcem gozdnih prometnic dovoljena vzpostavitev prevoznosti na teh prometnicah tako, da se odstranijo ovire in popravijo poškodbe, posekano drevje pa se izdela v gozdne lesne sortimente, ki se zložijo ob prometnico. O aktivnostih v zvezi z ukrepi iz tega člena je treba obveščati Zavod za gozdove Slovenije.
Če je gozd zaradi posledic žleda tako poškodovan, da je za njegovo obnovo treba izdelati sanacijski načrt in je spravilo lesa mogoče izvesti le z gradnjo gozdne vlake, se šteje, da je priprava oziroma gradnja gozdne vlake nujna. Zavod za gozdove Slovenije lahko za določitev varstvenih del izda več lastnikom gozdov na delu območja ukrepov iz tega zakona skupaj eno odločbo.
Spremljanje stanja poškodovanega gozda je potrebno zlasti pri poškodovanih sestojih iglavcev, ki imajo več kot 50-odstotno zastopanost iglavcev v lesni zalogi, ter sestojih, v katerih so bila v preteklem letu odkrita žarišča podlubnikov. Zavod za gozdove lastniku gozda, ki ni izvedel ukrepov za zatiranje podlubnikov, do izvedbe ukrepov ne izda novih odločb za možni posek.
Za parcele gozdnih zemljišč, na katerih je zaradi žledu nujna sanitarna sečnja v obsegu, ki znaša več kot 50 odstotkov desetletnega možnega poseka, se katastrski dohodek v obdobju desetih let od leta naravne nesreče zniža za odstotek poškodovanosti.