Ponedeljek, 17. 8. 2015, 18.31
8 let
Elektrodistributerji za ustavno presojo energetskega zakona
![](/media/img/c0/76/8f5e25c0fbd024db6786.jpeg)
Po mnenju petih podjetij iz Gospodarskega interesnega združenja za distribucijo električne energije (GIZ DEE) sta 78. in 82. člen za slovensko elektrodistribucijo škodljiva, saj ogrožata poslovanje vseh petih elektrodistribucijskih podjetij, kar lahko pripelje tudi do motene oskrbe z električno energijo.
GIZ DEE tako vlado kot pripravljavce nove energetske zakonodaje poziva, da upoštevajo realno stanje elektrodistribucije in vsem petim elektrodistribucijskim podjetjem čim prej podelijo lokalne koncesije za izvajanje GJS DO, saj bodo s tem zagotovili dolgoročno učinkovit distribucijski sistem in zanesljivo oskrbo z električno energijo.
Ena izmed ključnih ugotovitev, ki jo je računsko sodišče leta 2009 povzelo v svojem mnenju, pa tudi konec lanskega leta v svojem porevizijskem poročilu, je, da družba SODO, ki formalno izvaja naloge GJS DO, za to nima ne kadrov, ne znanja in ne denarja, da bi bila sposobna samostojno izvajati dejavnost. Družba SODO namreč samo najema infrastrukturo od elektrodistribucijskih podjetij, ta pa so tista, ki dejansko izvajajo naloge GJS DO in zagotavljajo zanesljivo oskrbo z električno energijo.