Ponedeljek, 26. 8. 2013, 20.43
8 let, 2 meseca
Eko lokalna preskrba: ne le zdravje, tudi pravična trgovina

Tako meni Suzana Črnec, predsednica Zadruge Dobrina iz Jurovskega dola, ki je leta 2011 nastala zato, da bi povečali ponudbo ekološko pridelane hrane, trajnostno lokalno preskrbo prebivalstva in pravično plačilo kmetom proizvajalcem.
Pod okriljem Zadruge Dobrina je danes 47 kmetij iz okolice Maribora, ki že ekološko kmetujejo oziroma so vključene v dvoletni preusmeritveni program ekološkega kmetovanja, katerega smoter je tudi zmanjševanje opuščanja in zaraščanja obdelovalnih površin. Ekološke kmetije prek partnerstva z Zadruge Dobrina svoje izdelke prodajajo v javne zavode, šole, vrtce in domove za starejše, teh je že prek 30. Prav tako pa prek spleta s poznejšo dostavo v zabojčkih tudi v zadružno trgovino na Studencih v Mariboru, kjer imajo že tedensko ali na 14 dni 50 gospodinjstev kot rednih odjemalcev oziroma okrog 100 občasnih.
Živa Lopatič to razloži na primeru kave, kjer se odkupna cena kave za proizvajalce določa na svetovni borzi, daleč od vpliva malih proizvajalcev. "Zaradi špekulacij pogosto pade pod proizvodno ceno kave, zaradi česar proizvajalec niti ne pokrije stroškov. Pravična trgovina od proizvajalcev odkupuje kavo po minimalni odkupni ceni ali višji od te, če se odkupna cena kave na borzi dvigne nad to ceno. Poleg tega pa pravična trgovina poskrbi še za to, da je med proizvajalcem in končnim uporabnikom čim manj posrednikov, ki poberejo vsak svojo provizijo, da so razmere za delo primerne, delavci primerno plačani, da je poskrbljeno za njihova zavarovanja in počitek, da se pri proizvodnji ali pridelavi ne uničuje okolje itn.," pojasnjuje Lopatičeva.