Ponedeljek, 3. 11. 2014, 22.45
7 let, 9 mesecev
Cimos se je izognil stečaju, država in DUTB bosta največji lastnici
Ta vsebuje pretvorbo dolga v kapital v višini 208 milijonov evrov, zagotovitev 40 milijonov likvidnostnih sredstev in dolgoročno prestrukturiranje preostalih finančnih in operativnih obveznosti družbe, so sporočili iz Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB).
Načrt, ki so ga poleg DUTB predložile še SID banka, NLB, Banka Celje, Gorenjska banka in Abanka, je naslednji ključen korak v postopku prisilne poravnave koprske družbe Cimos. Ob tem bodo ključne stranke Cimosu zagotovile tudi del sredstev za investicije, so dodali v DUTB. Ob tem bo postopek privatizacije po napovedih vodje upravljanja terjatev na DUTB Janneja Harjunpääja sprožen takoj, ko bo zaključen postopek prisilne poravnave.
Načrt družbi zagotavlja potrebne likvidnostne in kapitalske vire, pri čemer imajo ključne upnice, ki so načrt predložile, v družbi zadostno večino glasovalnih pravic za zagotavljanje njegovega nemotenega izvajanja. Marca 2015, ko bo po pričakovanjih zaključen postopek prisilne poravnave na sodišču, bodo ključne upnice, International Finance Corporation in država, vstopile v lastništvo družbe, pri čemer bosta država in DUTB največji lastnici.
Načrt prestrukturiranja predstavlja odlično platformo za nadaljnji razvoj Cimosa. Družba za upravljanje terjatev bank ga bo tako še naprej odločno podpirala, so v DUTB povzeli besede predsednika upravnega odbora družbe Larsa Nyberga. "Zadovoljni smo tudi, da novi nadzorni svet s svojim delovanjem skrbi, da se družba razvija v pravo smer," je še dodal Nyberg.
Predsednik uprave Cimosa Janez Gradišek pravi, da je načrt realen in dosegljiv, z njim pa ima Cimos priložnost, da se posveti svoji osnovni dejavnosti, zlasti skrbi za kupce. "Izboljšane razmere nam omogočajo udeležbo na javnih razpisih in učinkovitejše pridobivanje novih poslov. Tako bomo lahko povrnili zaupanje naših kupcev in drugih deležnikov. Finančno prestrukturiranje omogoča tudi izvedbo operativnega prestrukturiranja Cimosa, ki bo znova vzpostavilo trdne temelje za prihodnost Cimosa," so v DUTB še povzeli Gradiškove besede.
Reorganizacija med drugim predvideva znižanje števila zaposlenih in spremembe proizvodne strukture družbe v smeri boljšega izkoristka proizvodnih zmogljivosti, manjše kompleksnosti internih procesov in nižje stroške poslovanja. V teku in načrtu pa so še drugi ukrepi, ki so usmerjeni v nadaljnje znižanje stroškov, povečanje učinkovitosti, ohranjanje visoke ravni kakovosti in dobav ter povečanje obsega poslovanja. "Vsi ti ukrepi in njihovi učinki so bili upoštevani pri pripravi načrta finančnega prestrukturiranja, ki je izvedljiv in predstavlja edini način za dolgoročni obstoj družbe," so dodali.