Sreda, 28. 10. 2015, 8.34
7 let, 9 mesecev
Bosanskemu podjetju nov, tokrat 46-milijonski posel na avtocesti Draženci–Gruškovje
Na Darsu nam informacije niso potrdili, saj ponudniki o izboru še niso obveščeni. "Postopek javnega naročanja je v fazi obveščanja ponudnikov z odločitvijo naročnika o oddaji javnega naročila, zato v tej fazi naročnik ne more komentirati predmetnega postopka javnega naročanja," so nam odgovorili.
Euro-Asfalt je v ponudbi zapisal, da bodo dela opravili za 46 milijonov evrov brez DDV.
"Za Dars je skladno z zakonom o javnem naročanju merilo izbora med ustreznimi ponudbami ekonomsko najugodnejša ponudba, in sicer po izdaji predhodnega soglasja nadzornega sveta Darsa k sklenitvi posla za javno naročilo," so nam na vprašanje, ali so med razpisom res spreminjali pogoje, odgovorili na Darsu.
"Razpisna merila so bila objavljena na javnem portalu javnega naročanja. Dars deluje skladno z zakonodajnimi okviri, skladno s tem so bili, so in bodo tudi v prihodnje izvedeni izbori izvajalcev. Merilo za izbor izvajalca je najnižja cena ob izpolnjevanju pogojev, ki so bili napisani v razpisni dokumentaciji," so dodali.
Državno revizijsko komisijo smo povprašali, kako hudo kršitev predstavlja spreminjanje razpisnih pogojev po objavi razpisa in kakšne so zagrožene sankcije. "Spreminjanje pogojev med razpisom načeloma ni dovoljeno (navedeno velja vsaj za fazo postopka po preteku roka za oddajo ponudb)," so nam pojasnili in dodali še, da veljavni predpisi ne določajo nobenih neposrednih sankcij za tovrstno ravnanje.
Euro-Asfalt je pred dvema letoma gradil del sarajevske obvoznice, njihova ponudba pa je bila prav tako sumljiva, saj je bila za polovico nižja od preostalih. Bosanski tožilci preiskujejo, ali je bil posel vnaprej dogovorjen, saj so za predorski asfalt ponudili občutno nižjo ceno od realne, gradnjo predora pa so iz projekta naknadno umaknili, je poročal Pop TV.
Dars je sicer prejel pet ponudb. Drugi najcenejši ponudnik je bil italijanski Serenissima Construzioni, ki je bil avtocesto pripravljen graditi za 48,8 milijona evrov.
Januarja letos so Sarajevčani v Sloveniji ustanovili hčerinsko podjetje, katerega 34-odstotni lastnik je tudi Kovačič.