Četrtek, 5. 11. 2015, 12.51
1 leto, 2 meseca
Bo novi pravilnik o delitvi stroškov ogrevanja pravičnejši?
Včeraj je začel veljati novi pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli s skupnim sistemom ogrevanja. Na infrastrukturnem ministrstvu pričakujejo, da bodo nekatere varovalke, ki jih vsebuje novi pravilnik, prispevale k pravičnejši delitvi stroškov ogrevanja med sostanovalci.
"Podatki kažejo, da se je odjem toplote v večstanovanjskih stavbah na ta račun zmanjšal za okoli 15 odstotkov. Ukrep je prispeval k racionalnejši rabi energije in doseganju cilja izboljšanja energetske učinkovitosti za 20 odstotkov do leta 2020," je na novinarski konferenci dejal Levičar.
Raziskava, ki so jo izvedli, je namreč pokazala, da je 32 odstotkov anketiranih v večstanovanjskih stavbah porabilo in plačalo manj kot pred uvedbo tega ukrepa, medtem ko jih je 19 odstotkov plačalo več. S tem pravilnikom želijo zmanjšati delež zadnjih.
Enako kot prej velja, da se delitev stroškov lahko izvede le v primeru, če so podatki dostopni za več kot 50 odstotkov ogrevane površine, sicer se stroški razdelijo glede na kvadraturo.
Novost je to, da bo za stanovanja, kjer bo dejansko izkazana nična poraba ali poraba, manjša od 40 odstotkov povprečja, veljalo, da zanje ni podatka z delilnika, kar pomeni, da bodo upoštevali kvadraturo.
"Kjer vse deluje tako, kot mora, se ne bo spremenilo nič," je zagotovil pripravljavec pravilnika Hinko Šolinc. Izvajalec delitve jo mora prilagoditi novemu pravilniku; osnovni algoritem je sicer enak kot prej, ima pa določene varovalke, zato mora izvajalec preveriti morebitna odstopanja.
Z novim pravilnikom je poenostavljen tudi sistem letnega poročanja. Izvajalec obračuna oziroma upravnik pripravi letno poročilo za celotno stavbo in ga objavi na oglasni deski. Letnih poročil tako ni več treba pošiljati vsakemu odjemalcu.